Apple Watch и активност, клучеви за разбирање

Apple Watch беше крал на божиќните шопинг, како што можевме да прочитаме во извештаите на некои аналитичари со повеќе од 5 милиони продадени единици. Новите модели, падот на цените во споредба со лансирањето на оригиналниот модел, широкиот спектар на завршни работи, бои и ремени ... Несомнено стана референца за паметните часовници и многу корисници кои претходно користеа едноставна квантитативна нараквица сега одлучија да користат Apple Watch, кој покрај сè што направи нивната нараквица, нуди многу повеќе опции. Но, има нешто што збунува многу корисници и тоа е начинот на кој Apple Watch ја мери вашата физичка активност. Ние ги објаснуваме клучевите за да го разбереме.

Стоејќи

Започнуваме со едно од известувањата што најмногу иритираат многумина: Стани. Тоа е навистина препорака која е веќе стара неколку години и е поддржана од мноштво научни студии. Пешачењето околу 5 минути на секој час е здраво и спречува метаболички болести како дијабетес. Но, можеби проблемот лежи во сопственото известување на Apple: Не станува збор за стоење, туку за правење некоја активност на секој час, да, минимално. Известувањето исто така доаѓа пред крајот на часот, со цел да се добие поентата за тој час. Ако ги добиете 12-те поени на денот, ќе го наполните прстенот.

Вежба

Тоа е можеби точката што создава најголема несигурност. Што смета Apple да вежба? Компанијата го дефинира како секоја активност што малку го оптеретува вашето тело, како што е брза прошетка. Apple Watch исто така ги следи вашите движења, отчукувањата на срцето и Активноста што ја правите мора да има одредено влијание врз пулсот за Apple да смета дека е вежба во спротивно нема да го квантифицира. Така, вршејќи иста активност, две лица можат да постигнат различни резултати на „Епл часовник“, во зависност од вложениот напор за секое

Движење

Конечно, дојдовме до прстенот што ги квалификува калориите што сме ги потрошиле. Како и со претходниот, Apple Watch ги користи сензорите за движење и отчукувањата на срцето за да ги измери калориите што ги трошите, но само „Активните калории“. Apple зборува за „Енергија во активност“ за да се однесува на активните калории што се оние што се трошат кога извршуваме физичка активност. Исто така, постојат „Базални калории“ или „Енергија во мирување“ кои ги трошиме заради едноставниот факт дека сме живи преку витални процеси како што е дишењето. Вкупните калории што ги трошиме се резултат на збирот на овие две, но прстенот за движење се однесува само на активните.

Оваа цел на движење е единствената што можеме да ја измениме по наш вкусИли за време на првичната конфигурација на Apple Watch или во кое било време со употреба на Force Touch од апликацијата Активност на часовникот. Покрај дефинирањето на нашата цел калории да се консумираат (запомнете дека тие се само „активни“), можеме да видиме и неделно резиме на нашата активност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   JAVIER dijo

  Сега, но ако сакам да трчам или да пешачам 30 час наместо 1 минути, како да го изменам тоа на часовникот со јаболка?
  Ви благодариме.