Епл ја купува апликацијата за темно небо

темно небо

За време на деновите на затворање, кои страдаат многумина од нас, сигурно сте се запрашале повеќе од една пригода, бидејќи временските информации сè уште е толку широк  ако немаме можност да го напуштиме домот освен ако не е во многу специфичен број случаи.

Говорејќи за времето, развивачите на апликацијата Dark Sky објавија дека Apple ја купил апликацијата, една од најпопуларните апликации во САД (не е достапна во Шпанија) поради неговата прецизност при известување за временската прогноза.

Според развивачот на Dark Dark на неговата веб-страница:

Нашата цел отсекогаш била да им обезбедиме на светот најдобри можни информации за временските услови, да им помогнеме на што повеќе луѓе да останат суви и безбедни и да го сториме тоа на начин што ќе ја почитува нивната приватност.

Нема подобро место за постигнување на овие цели отколку во Apple. Воодушевени сме што имаме можност да достигнеме многу повеќе луѓе, со многу поголемо влијание, отколку што можеме да направиме сами.

Инвеститорот тврди дека апликацијата нема да добие никаков вид на промена и ќе продолжи да биде достапна за 3,99 УСД, барем на краток рок, бидејќи апликацијата најверојатно ќе исчезне и ќе стане стандардна апликација за временска прогноза во следните верзии на iOS.

Апликацијата за временска прогноза што ја имаме во моментов на iOS, ги повлекува вашите информации од Временскиот канал, уште од првите верзии на iOS, што претставува значителна сума на пари за поранешниот гигант за пребарување и веројатно нема да биде подготвен да продолжи да плаќа во иднина, па затоа Apple можеби беше принуден да бара една алтернатива пред доцна е


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Андрес dijo

  Две работи.

  1. Се чини дека има некаков текст на оваа страница со реклами.

  2. Разбирам дека од iOS 8, Yahoo Weather остана и се пресели во The Weather Channel.