Дали ја сменивте стандардната апликација за пошта или прелистувач? iOS 14.1 се враќа во Mail и Safari

Вчера беше ден за ажурирање, Apple го лансираше нов iOS 14.1 и нов iPadOS 14.1. Доаѓаат нови верзии на iOS 14 поправање на грешките за кои многумина од нас известувале во текот на целиот овој месец од животот на iOS 14 во различни медиуми. Исто така, носи одлични вести за HomePod дозволувајќи сè што беше дискутирано на последниот Keynote со новиот HomePod Mini, како што е новиот домофон. Но, оваа нова iOS 14.1 продолжува со прилично непријатна грешка: ресетирајте ги стандардните апликации за пошта и прелистувачи што ги дефиниравме ...

Ние веќе ви кажавме за тоа во различните ажурирања на верзиите Бета, iOS 14 од време на време ги ресетира стандардните апликации што ги изменивме. И тоа го прави без предупредување ... Па вчера по ажурирањето на iOS 14.1, ако веќе сте го сториле тоа, апликациите што ги конфигуриравме како поштенско сандаче за е-пошта или веб прелистувач, повторно се пошта и сафари. Како повторно да ја конфигурираме стандардната апликација што ја сакаме? Како и претходно, мораме лоцирајте ја апликацијата што ја сакате во Поставки (Gmail, Outlook, Chrome ...) и во рамките на поставките за ова можеме редефинирајте ја стандардната апликација пошта или веб прелистувач. Тоа е да го конфигурираме она што веќе го конфигуриравме, но тоа е она што постои ...

Како што сè уште гледате Не е јасно дали станува збор за грешка во iOS 14 или Apple го прави намерно од која било причинаНа овој начин секогаш ќе ги имаме нивните стандардни апликации за е-пошта и прелистувачи повторно и на крајот ќе се умориме од повторно менување по секое ажурирање на системот. Сакам да мислам дека станува збор за бубачка на iOS 14 и дека последната верзија на iOS 14.2 ќе го реши овој проблем и тоа ќе нè натера да заборавиме на промена на стандардната апликација. Seeе видиме што ќе се случи со следното ажурирање на iOS 14.2 ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.