100 уметници го тужат Spotify за кршење на авторските права

забележи 3д допир

Ние зборувавме за проблеми со кои се соочува Spotify со одредени дискографски куќи кои не се согласуваат со сумата што ја добиваат од репродукциите што се прават на бесплатните сметки со рекламирање, околу 60 милиони, иако многу од нив не се активни. Apple Music не сакаше да ја понуди истата услуга, но нуди само три месеци бесплатна претплата за да ја тестира услугата, за тој период износот што им се исплаќа на уметниците е многу сличен на плаќањето на Spotify.

Судот на Федералниот округ Калифорнија само што прифати тужба покрената на 28 декември против Спотифа во која ве обвинува дека користите содржина заштитена со авторски права без да ги платите соодветните авторски права на сопствениците на тие песни. Според тужбата, незаконското користење песни значително го нарушува интегритетот на делото на авторите.

Пред неколку недели Spotify препозна дека има проблем кога станува збор за идентификување на сопствениците на некои од песните што ги свири и дека ќе се обиде да ги реши во текот на следната година. Многу совпаѓање што момците од Спотифај ги даваат тие изјави и штонеколку дена подоцна тие поднесуваат тужба од истите причини.

Се чини дека тужителите сакаат кои се репродуцирани без соодветната лиценца во форма случајно, некако да го наречам. на патот кон репродукција на песни за кои би знаеле кој е сопственик на нивните права, оваа група на жалители има намера да добие по 150.000 долари за секоја од нив. Бројки за кои е потребно многу од најдобрите музичари во моментот да се постигнат. Со текот на времето, ќе видиме што останува ова барање и дали конечно Spotify навистина треба да плати или не жалителите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.