11-те скриени карактеристики на iOS 16 што треба да ги знаете

Продолжуваме да анализираме длабински iOS 16, мобилниот оперативен систем на компанијата од Купертино кој официјално ќе стигне до корисниците на крајот на оваа 2022 година и кој веќе го тестираме на Actualidad iPhone со цел да ви ги пренесеме сите овие новости кои не сакате да ги пропуштите.

Откријте со нас 11-те тајни карактеристики на iOS 16 кои нема да сакате да ги пропуштите. Тие ќе ви го олеснат животот, како и ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од вашиот уред. Ја користиме оваа прилика да ве потсетиме дека повеќето од функциите присутни во iOS 16 ќе бидат достапни и во iPadOS 16, така што и iPhone и iPad се два уреди со нови можности.

Треба да имате на ум дека во моментот на пишување на овој напис и придружното видео, ја инсталиравме Бета 2 на iOS 16, па ако некои од овие функции не се присутни на вашиот уред, треба да отидете на Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер и проверете дали сте на најновата достапна верзија на iOS 16 Бета.

Нова локација на копчињата на камерата

Камерата отсекогаш имала примарна локација во рамките на заклучениот екран, но за многу корисници може да биде релативно незгодно да го направат тоа. Јаболко инсистирајте на поместување на иконата премногу блиску до долниот десен агол на екранот.

Затоа сега со доаѓањето на iOS 16 оваа икона се чини дека е преместена, барем малку, за да ја преместите локацијата на копчето на камерата поблиску до центарот. Ова ќе биде предност за многу корисници и секако нема негативна точка за примање поплаки од апсолутно никого.

Прилагодени поставки за заднина

Една од најинтересните карактеристики на iOS 16 е токму приспособувањето и прилагодувањето на новите тапети. Сепак, некои од кратенките или кратенките може да бидат малку сложени за голем број корисници.

Кога ќе го отвориме менито за прилагодување на заднината, ако долго притискаме на позадината што сакаме да ја избереме, ќе се отвори мени кое ќе ни овозможи лесно и брзо да ја отстраниме приспособената позадина, функционалност која сè уште изгледа малку скриена. Друга опција за бришење на тапетите ќе биде со лесно лизгање од дното кон врвот.

Истото важи и за фактот дека ако се свртиме кон Поставки > Позадини Се појавува копче кое се однесува на функцијата за прилагодување на овие приспособени позадини, во кое можеме да видиме преглед или брзо да ги промениме без да мора да го повикаме уредувачот на тапети што го имаме на заклучениот екран.

Слично на тоа, со доаѓањето на новиот iOS 16 бета верзија што сега ја имаме два нови филтри за тапети, тоа се Duotone и Color Wash, што ќе додаде филтри со стари и традиционални тонови за тапети. Сепак, ова е функција што огромното мнозинство на корисници нема да ја користат, бидејќи ќе претпочитаат свои изданија или оние што ги обезбедува уредувачот на фотографии интегриран во апликацијата Слики од iOS.

Бекап и брзи белешки

Ако се свртиме кон Поставки > iCloud > Бекап, Сега опцијата за правење резервни копии ќе се појави дури и ако не сме поврзани на WiFi мрежа, односно да ги направиме овие резервни копии директно на мобилната податочна мрежа на нашиот уред.

Како и обично, овие резервни копии ќе се прават само ноќе и се додека iPhone е поврзан на полнач, така што тоа не би требало да претставува значителен проблем во однос на потрошувачката и перформансите.

Дополнително, сега кога правиме скриншот и кликнуваме на копчето за опции што се појавува на екранот, или пак на копчето „OK“ за да го зачуваме, Ќе ни даде опција да создадеме брза белешка со споменатата слика од екранот. Интересна функција за подобрување на нашата продуктивност или едноставно олеснување на нашата галерија од слики од екранот. Дополнително, ќе ни овозможи и можност за складирање на споменатата слика од екранот во апликацијата Рекорди.

Други нови карактеристики на iOS 16

 • Кога користиме повеќе SIM или eSIM картички во нашиот уред, ќе ни биде дозволено филтрирајте ги примените пораки во матичната апликација во зависност од мобилната линија во која сме ги примиле.
 • Сега кога уредуваме порака, ако примачот не користи верзија на iOS 16 или понова верзија, апликацијата повторно ќе ги испрати истите информации до примачот дека пораката е уредена.
 • Кога ќе се појави индикатор за приватност, ако кликнеме на копчето, ќе бидеме насочени кон мало јазиче каде што можеме да видиме која точно апликација е таа што ги користела поставките за приватност и секако, кои сензори биле користени во секое време.
 • Кога уредуваме фотографија во апликацијата Фотографии, Ако кликнете на копчето (...) во горниот десен агол, ќе можеме да ги копираме поставките за уредување. Подоцна, ако одиме на друга фотографија, ќе можеме да ги залепиме тие поставки за уредување фотографии за да не мораме да ги уредуваме фотографиите една по една ако бараат многу слични поставки.
 • Апликацијата Портфолиото вклучува нов систем за следење нарачки ако сме платиле со Apple Pay и давателот го има потребното API.

Ова се некои од најскриените новитети на iOS 16. Ако сакате да инсталирате iOS 16, првото нешто што ќе направиме е да го инсталираме iOS 16 Бета профил, нешто што ќе го направиме брзо со внесување на веб-локација за преземање профили како на пр Бета профили, која ќе ни ја обезбеди првата и единствена алатка што ќе ни треба, а тоа е програмерскиот профил на iOS. Ќе влеземе, ќе притиснеме iOS 16 и ќе продолжиме да преземаме.

Откако ќе се преземе, ќе мора да одиме во делот на подесувања за да го изберете преземениот профил, овластете ја неговата инсталација со внесување на кодот за заклучување од нашата iPhone и конечно прифатете го рестартирањето на iPhone.

Откако веќе го рестартиравме iPhone, едноставно мора да одиме Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер а потоа ќе го видиме како нормално ажурирање, тоа на iOS 16.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.