Епл ангажира двајца инженери од Мерцедес. Apple Car на повидок?

Јаболко автомобил

Прашањето за Apple Car е жешко цела година со повеќе гласини за новата индустрија Apple можеби размислува да влезе: во автомобилската индустрија. Овие гласини укажуваат на лансирање на автомобил на Apple веќе во 2024 година. Среде сите овие гласини, Епл за оваа нова индустрија ангажираше двајца инженери од бренд што совршено го знаат: Мерцедес. Гориво на овој начин повторно гласините за очекуваниот Apple Car.

од MacRumors известуваат дека ангажираните инженери би биле одличен додаток на посветениот тим на Apple Car (кодиран како Project Titan). Еден од нив е Антон Уселман, кој го смени својот профил на LinkedIn во Product Design Engineer во „Групата за специјални проекти“ на Apple, врз основа на неговото ажурирање на страницата за социјални мрежи. Уселман, докторат по мехатроника, Тој беше вклучен во развојот на системите Мерцедес-АМГ од 2018 година до минатиот месец. Покрај тоа, тој работеше уште 6 години, исто така, во областа на системите, но овој пат со Порше.

За време на вашиот престој во Мерцедес, Уселман беше одговорен за голем дел од главниот синџир за развој на системи за различни модели од серијата Мерцедес-АМГ. Да се ​​стави во контекст, серијата AMG во Mercedes се однесува на нејзините модели со високи перформанси. Едноставно кажано, до неговата „премиум серија“. Дел од работата на Уселман беше поврзана и со имплементација на системи за масовно производство на различни модели.

Видовме огромен број гласини за Проектот Титан и Епл автомобилот, каде што исто така укажува на лансирање помеѓу 2024 и 2028 година, како и партнери кои би работеле заедно со Епл во производството. Потсетиме дека оваа година Apple се поврзува со Toyota и други азиски добавувачи за да го пуштат своето возило во производство. Се чини јасно дека Apple работи на тоа, но, Дали ќе видиме како Тим Кук влегува во нова индустрија како крај на неговото наследство во Apple? Она што го имаме е јасно е дека со тоа ќе биде на прекрасен начин и нема да разочара никого. Дури ни самиот sобс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.