Apple вели дека продажбата на iPhone ќе страда од коронавирус

Коронавирусот однесе животи на скоро 2.000 луѓе и Мобилниот светски конгрес 2020 година, најголемиот саем за мобилни телефони што секоја година се одржува во Барселона и од кој оваа година главните производители како LG, Ericsson, Sony, Nokia, Vivo ... поради ризик од зараза од овој вирус .

Многу се компаниите кои гледаат како страдаат вашите бројки за продажба, не само технолошки, туку и од кој било сектор, бидејќи многу се кинеските фабрики кои целосно го парализираа своето производство поради коронавирусот, бидејќи ако нема производство, нема делови, ако нема делови, уреди, автомобили не можат да бидат собрани, компјутери ...

Епл, за да заздрави во здравството, објави а ажурирање на вашите финансиски прогнози за првиот квартал на 2020 година, квартал што завршува на 31 март и каде можеме да видиме како компанијата со седиште во Купертино тврди дека нема да ги исполни предвидувањата за приходите поради влијанието на коронавирусот COVID-19 во Кина.

Во изјавата, Apple го наведува тоа работниот ритам се опоравува по пролонгирањето на новогодишната прослава на Чимо, но тие доживуваат побавно продолжување отколку што очекуваа. Како резултат на ова, тие не планираат да ја исполнат прогнозата за приходите што ја планираа.

Повеќето производители на компоненти на iPhone кои се наоѓаат во Кина, се наоѓаат надвор од провинцијата Хубеи, каде што се наоѓа фокусот на епидемијата и во последните денови започнаа да продолжуваат со производствоНо, недостатокот на компоненти го одложува производството.

Недостаток на залихи на компонентите потребни за производство на iPhone, заедно со помала побарувачка за производи на Apple во Кина (42-те сопствени продавници се затворени од почетокот на февруари) се две од причините што компанијата ги изложува за да се оправда дека нема да ги исполни целите на приходите што ги постави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.