Apple ги претстави новите iPhone 13 и iPhone 13 mini

iPhone 13

Откако ни ги покажаа новите iPad и iPad mini, Тим Кук и неговиот тим го следеа сценариото на неговата главна презентација, покажувајќи ни ја новата палета на iPhone 13.

Вистината е дека тој не претстави ништо што ние веќе не го знаевме со сите гласини што протекоа деновиве. Со ист надворешен дизајн како и 12 -те, неговите новитети се во внатрешноста, кои се многу. Доаѓа во пет бои. Ајде да видиме какви новости ни нуди.

Тим Кук и неговиот тим штотуку н introduced запознаа со новата палета на стандардни iPhone телефони: iPhone 13 и iPhone 13 mini. Ајде да видиме какви новости носи.

За почеток, надворешен изглед многу сличен на сегашниот, со алуминиумска рамка, и во пет бои: Црна, сребрена, сина, розова и црвена. Екранот има надворешен слој од керамички штит што го прави супер отпорен на удари и гребнатини.

Контроверзниот преден изрез не исчезнува, но ја намалува нејзината големина за 20% со групирање на предната камера и сите нејзини сензори во помал простор. Тоа е нешто. Новиот OLED панел на екранот, Super Retina XDR го прави 28% посјаен од тековниот iPhone 12.

Очекувано, новиот iPhone 13 и iPhone 13 mini имаат нов процесор. 15-јадрениот A6 Bionic што е за 50% побрз од сегашниот A14 на iPhone-овите 12. Има GPU за 4-јадрена графика и напреден 16-јадрен нервен мотор.

Сите овие процесори ги прават посложените процеси, како што се напредните Siri функции, најсложените игри или обработката на сликите снимени од камерите се прават многу побрзо и пофлуидно.

Камерите исто така се подобрени. Новата камера со широк агол има сензор од 12 MP и зафаќа 47% повеќе светлина од сегашната камера на iPhone 12. Го монтира стабилизаторот на смена на сензорот што беше претставен минатата година на iPhone 12 Pro, со што значително се зголеми стабилизацијата на сликата.

И еден од највпечатливите новитети што ги претставуваат камерите на iPhone 12 е снимањето видео во режим на кино. Со овој режим на снимање, iPhone може автоматски да го менува фокусот. Благодарение на сензорот LiDAR и обработка на слика во реално време, режимот на кино автоматски го менува фокусот на секвенцата. Исто така, може да биде принудено да го стори тоа рачно со допирање на фокусната точка на екранот. Сето ова, снимено во DolBy Vision HDR.

Исто така, подобрена е конекцијата со 5G. Фреквенциите компатибилни со 5G се проширени. Apple обезбедува целосна компатибилност со 5G за повеќе од 200 компании од 60 различни земји.

Батеријата, исто така, донекаде се зголеми во големина, добивајќи и одредена автономија. Новиот iPhone 13 има повеќе од 2 дополнителни часа автономија во споредба со сегашниот iPhone 12. iPhone 13 mini, добива час и половина во споредба со iPhone 12 mini.

Капацитетите на новиот iPhone 13 се 128 GB, 256 GB и 512 GB. Цените започнуваат од 799 долари за 13 GB iPhone 128 и 699 долари за 13 GB iPhone 128 mini. Од овој петок тие веќе можат да се резервираат, а пратките се закажани од петок, 24 септември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.