Apple го избриша списокот со желби од App Store на многу корисници

список со желби-продавница за апликации

Списокот со желби на App Store е дел што секој корисник има тенденција да го користи на сосема поинаков начин. Во мојот конкретен случај, го користам за да додадам апликации што во моментов не ми требаат, но можеби ќе ми требаат некое време, и бидејќи пребарувачот App Store продолжува да функционира на доста неодолив начин, јас секогаш претпочитав да ги имам тие апликации при рака наместо да ми ги запише на некое место или апликација што никогаш нема да ја запомнам. Другите корисници наместо тоа ја користат листата со желби за да проверат дали цената на овие апликации се намалува со текот на времето за да ги искористат предностите и да ги преземат.

За некое време да биде дел, работата на неколку сервери на Apple остава многу да се посака и од време на време неколку од услугите што ги нуди компанијата престануваат да работат. Вчера попладне, Редит беше исполнет со нови нишки во кои се наведува тоа голем број на корисници видоа како списокот на желби што го имаа во App Store целосно исчезна. Веројатно или сакаме да претпоставиме дека станува збор за специфична грешка на серверите на App Store, бидејќи нема логика Apple да оневозможи функција без претходно известување за да можат корисниците да направат копија или да ги пренесат тие информации на друго место.

Ако, за жал, сте еден од корисниците како мене и многу други луѓе погодени од овој инцидент и не можете да запомните кои апликации ги зачувавте во списокот со желби, ќе биде тешко повторно да дознаете кои се тие, освен ако не се сетите што беа. Не знаеме дали нашите посакувани апликации повторно ќе се појават во случај да имало моментално откажување на App Store, но за секој случај, најдобро што можеме да сториме е да користиме апликации од трети страни како AppShopper или TouchArcade да ги насочиме нашите апликации на кои сакаме да ги следиме или да имаме докази, како што е мојот случај, кои апликации се оние што можеби некогаш ќе ми бидат потребни.

Сервери на Apple тие не одразуваат дека имале каква било инциденца во App Store и оние од Купертино не зборуваа за ова прашање, така што единственото нешто што можеме да направиме е да почекаме да видиме дали тие повторно ќе се појават или ќе бараат живот како што коментирав во претходниот пасус.

Ажурирано: Се чини дека овој проблем е веќе решен и корисниците веќе можат повторно да пристапат до списокот со желби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.