Apple ја издаде втората бета верзија на iOS 10.2.1 и macOS 10.12.3 за програмерите

Момците од Купертино ќе ја искористат оваа недела до лансирајте веројатно кои ќе бидат последните бета верзии во годината за сите нејзини оперативни системи. Попладнево, бета-неделата започна со објавување на iOS 10.2.1, токму втората бета верзија достапна само за програмерите. Оваа надградба е достапна за сите програмери преку OTA или преку iTunes кога ќе го поврземе нашиот уред, било да е тоа iPhone, iPad или iPod Touch. Веројатно, утре или задутре, Apple ќе ја лансира втората јавна бета верзија на оваа бета верзија, така што и програмерите и корисниците ќе одат рака под рака во однос на бројот на достапни бета-верзии.

Но, како што објавив погоре, тоа не е единствената бета верзија што Apple ја објави попладнево, тој исто така објави и нова бета верзија на оперативниот систем за Mac компјутерите, втората бета верзија на macOS 10.12.3. Во врска со деталите за оваа нова бета верзија, се споменуваат само подобрувања во стабилноста, компатибилноста и безбедноста.

Apple започна со жира на бета верзии минатата недела, пред пет дена, не оставајќи примирје меѓу објавувањето на финалната верзија и ажурирањето. Забележано е дека јавната бета програма што Apple ја лансираше пред неколку години, така што секој корисник може да биде дел од неа, во голема мера го забрзува објавувањето на финалните верзии и на iOS и на macOSбидејќи watchOS и tvOS остануваат ограничени на програмерите поради комплексноста и ризиците од нивно инсталирање на уредите.

Во врска со објавувањето на финалната верзија на iOS 10.2.1, во моментот нема закажан датум, но ако конечно се фокусира на решавање на проблемите со батеријата што ги имаат многу корисници, веројатно ќе биде лансиран пред крајот на годината, доколку различните тестови што ги спроведува го решат проблемот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.