Apple го прекинува својот стриминг телевизиски сервис

cbs-ceo-apple-tv

Ние зборувавме за наводен стриминг телевизиски сервис на кој Apple би работел и дека во теорија требаше да се појави на пазарот со новиот Apple TV. Но, Apple TV беше презентиран и ние не видовме никаде вести за стриминг телевизискиот сервис, услуга што, ако некогаш ја чини, би чинела од 30 до 40 долари месечно за да стигне до пазарот, цени многу слични на оние што можат во моментов да се најде во Соединетите држави.

Според извршниот директор на CBS, Лес Мунвес, тој на конференцијата што ја одржа Бизнис инсајдер во Newујорк изјави дека Apple го стопираше проектот бидејќи немаше начин да се постигне договор во врска со цената:

Мунвес вели дека „Епл“ и „Си-би-ес“ не успеале да постигнат договор за прашањето на цената, што е помеѓу 30 и 40 американски долари месечно. Не успевајќи да постигне договор, Мунвес постојано понуди 35 долари за услугата, но „Епл“ реши да ги суспендира и да ја преиспита својата позиција.

Минатиот октомври, Мунвес изјави дека е пред затворање на договор со „Епл“ на ТВ Блумберг. Ако се вратиме наназад во времето, наоѓаме повеќе изјави на Мунвес во месец мај во кои тој изјави дека Епл би бил заинтересиран за создавање телевизиски сервис преку стриминг.

Од друга страна, Блумберг наведува дека според извори поврзани со идните планови на Епл, оние на Купертино би можеле да се откажат од идејата за создавање стриминг телевизиска платформа и да се продаде на истото што досега, да продава претплати за апликациите што ги нуди на Apple TV.

Откако се појавија гласини за интересот на „Епл“ за овој вид на услуга, многумина беа гласини што ја опколија компанијата, некои дури наведуваат дека Apple би бил заинтересиран за создавање платформа слична на Netflix создавање своја сопствена содржина. Треба да се запомни дека „Епл“ имаше тешка битка со дискографските куќи за да може да го лансира „Епл мјузик“ и на крајот беше доволно успешен да биде услуга која штотуку се појави на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.