Apple дебитира за безбедносни одговори со iOS 16.2

Безбедносно ажурирање

Објавено на последниот WWDC 2022, Безбедносните одговори сè уште не се појавија на нашите уреди, до денес. Кои се тие и како се инсталирани?

Ажурирањето наречено „iOS Security Response 16.2 (a)“ се појави на мојот iPhone вечерва, нешто сосема неочекувано откако вчера ја инсталирав третата iOS 16.2 Beta. Под името се појави текст кој укажува дека станува збор за поправање на големи безбедносни пропусти, па продолжив со ажурирање без двоумење. Сепак, во овој момент се чини јасно дека ова ажурирање не беше ништо повеќе од тест на таканаречените „Безбедносни одговори“. Кои се овие мини ажурирања?

Безбедност Брзиот одговор ви овозможува автоматски да преземате важни безбедносни ажурирања на вашите уреди без да чекате ажурирања на оперативниот систем.

Кога Apple сака да објави ажурирања за да ги поправи безбедносните грешки кои бараат брзи поправки, нема да мора да чека да објави целосно ажурирање за уредот, туку наместо тоа може да ги објави овие „Безбедносни одговори“. Како што можете да видите на сликата на насловот, овој одговор од денес едвај зафаќа 96MB, појаснете дека го содржи само она што е строго неопходно за да се исправи предметната грешка и малку друго.

Безбедносните одговори се стандардно конфигурирани да се инсталираат автоматски, иако можеме да го измениме ова однесување од Поставки> Општо> Ажурирања на софтвер> Автоматски ажурирања. Плус тие може да се деинсталираат откако ќе се инсталираат ако сакате, за што ќе треба да внесете Settings> General> Information> iOS верзија. Овие Брзи одговори не вклучуваат промена на верзијата и ќе бидат ажурирања што ќе бидат вклучени во следното официјално ажурирање што го објавува Apple, па ако не сакате да го инсталирате како Брз одговор, кога нормално ќе се ажурирате на следната верзија, тоа ќе биде вклучено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.