Apple го објави iOS 14.5.1 решавајќи проблем со транспарентноста за следење на апликациите

iOS 14.5.1

Пред една недела Apple ја претстави целата своја нова палета на нови производи вклучувајќи Airtag или новиот и редизајниран iMac. Верзијата исто така беше официјално лансирана и за сите корисници iOS 14.5, која беше во бета фаза неколку месеци. Одлична вест пристигна со оваа верзија, како што е можноста за отклучување на iPhone со Apple Watch или доаѓањето на системот за следење на апликацијата за транспарентност. Една недела подоцна, iOS 14.5.1 е објавен изненадувачки, со подобра во однос на новиот систем за приватност на Големото јаболко кој им зададе проблеми на многу корисници.

iOS 14.5.1 е објавен изненадувачки со подобрувања во транспарентноста за следење на апликациите

Ова ажурирање поправа проблем со Транспарентноста за следење апликации, каде што некои корисници кои претходно ја оневозможиле опцијата, можеби нема да добиваат известувања од апликациите откако ќе ја овозможат повторно. Ова ажурирање исто така обезбедува важни безбедносни ажурирања и се препорачува за сите корисници.

Како што сметаме од почетокот на написот, „Епл“ одлучи да започне iOS 14.5.1 за уреди компатибилни со iOS 14 и исто така iOS 12.5.3 за оние уреди што не можеа да ги инсталираат новите верзии. И двајцата делат подобрувања во безбедноста на системот и перформансите на уредот.

iOS 14.5
Поврзана статија:
Што ќе значи доаѓањето на iOS 14.5 за корисникот

Покрај тоа, iOS 14.5.1 воведува решение за грешка поврзана со системот за следење на апликацијата за транспарентност, нов систем што му овозможува на корисникот да управува со кои апликации им се овозможува на корисниците и нивните податоци да се следат. Сепак, многу корисници не беа во можност да го конфигурираат системот откако ќе го оневозможат за прв пат. Ова е фиксирано во iOS 14.5.1.

Верзијата е сега достапна и може да се ажурира преку самиот уред со користење на ажурирања на Wi-Fi o преку iTunes. Apple препорачува инсталирање на ажурирањето за сите корисници на сите нивни уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.