Apple зборува за иднината на бендовите на Apple Watch

Во новото интервју, двајца директори на Apple можеа да коментираат широката разновидност и можности што ги има Apple Watch во ремените, неговиот дизајн и се што е зад нив.

Еванс Хенки, потпретседател за индустриски дизајн во Apple и Стен Нг, потпретседател за маркетинг на производи, тие коментираа со Hypebeast на ремените на Apple Watch. Ако сте корисници на Apple Watch, ќе го знаете широкиот опсег на типови, материјали и бои што ги имаме за да го персонализираме нашиот уред на агилен начин, прилагодувајќи го во секоја прилика, станувајќи една од додатоците на кои најмногу се инвестира во производ на Манзана.

За можноста за промена на бројчаниците, стилот на ременот и неговата боја, дури и бојата и материјалот на самиот Apple Watch, Ханки вели дека корисниците имаат „неверојатен број можни комбинации“ за да го дефинираат својот сопствен стил секој пат.

Една од максимите што го карактеризира Apple Watch во овој поглед е дека ремените ни служат од модел до модел, од година до друга, се додека ја задржуваме големината на нашиот часовник. На пример, со новата Apple Watch Series 7, Apple ја зголеми големината на часовниците на 41 и 45mm, но лентите на моделите 40 и 44mm се компатибилни со нивните соодветни зголемувања.

Хенки сакаше да го нагласи тоа Одржувањето на оваа „назад компатибилност“ помеѓу старите бендови и новите модели е еден од главните приоритети на тимот на Apple Watch. Нешто што, лично, многу не уверува. Знаејќи дека ќе ни служат парите што ќе ги вложиме во ремени во кој било модел, несомнено е поттик да продолжиме да го правиме тоа.

Од првиот Apple Watch до сегашната Серија 7, заменливоста беше камен-темелник на производот. Од стилот и бојата на ременот, материјалот на куќиштето на часовникот и изгледот на часовникот што сте го избрале и приспособиле, Apple Watch нуди неверојатен број на потенцијални комбинации, кои се бројат во илјадници. Секој пат кога го усовршувавме дизајнот на Apple Watch, се трудевме да ја одржиме компатибилноста со претходните модели, иако дисплејот растеше со текот на годините.

За нас, ременот во никој случај не е чисто технолошки проблем: секој ремен ја изразува нашата љубов кон материјалите, изработката и процесот на производство.

И покрај сето она што се шпекулираше и беше во можност да излезе на патенти, Прерамките на Apple Watch не вклучуваат никаква технологија, но нивниот дизајн игра важна улога според интервјуираните да се осигура дека функционалноста на Apple Watch не е прекината. Ng рече дека ремените на Apple Watch имаат „иновации“ за да се осигураат дека се удобни и не го расипуваат искуството на Apple Watch.

Јасно е дека прерамките на Apple Watch се тркалезна работа за Apple и за која сме многу привлечени како корисници. Сигурно ни е олеснето кога знаеме дека, се чини, ќе можеме да продолжиме да ги користиме нашите ремени во идните модели на часовникот од Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.