Apple издава iOS 16.1.2 само за iPhone

iOS 16.1.2

Apple објави ново ажурирање денес, овој пат само за iPhone, до верзијата iOS 16.1.2. Една недела по iOS 16.1.1, пристигнува за да се поправат грешки како откривање падови.

Пред три недели Apple објави iOS 16.1, верзија која донесе компатибилност со Matter, споделената библиотека iCloud и Live Activities за динамичниот остров на iPhone 14 Pro и заклучениот екран. Минатата недела Apple го објави iOS 16.1.1, поправајќи грешки, а сега доаѓа iOS 16.1.2. Не е вообичаено Apple да објавува толку многу верзии за толку кратко време., но некои од грешките откриени во најновите верзии се чини дека не останаа незабележани од Apple, кој немаше друг избор освен да стапне на педалот за гас со ажурирањата.

Ова ново ажурирање ја подобрува компатибилноста со телефонските оператори, а исто така го подобрува откривањето несреќи кај новиот iPhone 14. Ова се официјални белешки од ова издание:

Ова ажурирање вклучува важни безбедносни ажурирања и следните подобрувања за iPhone:

• Подобрена компатибилност со мобилните телефонски оператори.
• Оптимизација на функцијата за откривање несреќи во моделите iPhone 14 и iPhone 14 Pro.

Еден од новитетите што беше протагонист на настанот за презентација на новиот iPhone 14 беше откривањето на несреќи. iPhone може да детектира ненадејни забавувања и звуци што би можеле да сугерираат дека сте доживеале сообраќајна несреќа, а во случај да не одговорите, ќе ги повика службите за итни случаи означувајќи ја вашата локација. Меѓутоа, оваа функција, која навистина може да ви го спаси животот може да се активира во други ситуации, како на тобоганот, или дури и скијање како што неодамна истакнаа некои корисници. Ова ажурирање ќе го подобри ова откривање со избегнување на тие лажни позитиви.

Ова ажурирање доаѓа кога го чекаме iOS 16.2, од кои веќе имавме неколку Beta и кои се очекува да пристигнат пред крајот на годината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.