Apple им нуди на програмерите работилници да ги донесат своите апликации од iOS на macOS

Мак катализатор на Apple

Apple работеше со години на алатка што ќе им овозможи на програмерите хомогенизирајте ги вашите апликации и да може да прави апликации за iOS пренесени на macOS. После долгогодишна работа тие презентираа Мек Катајлст, збир на алатки кои им овозможуваат на развивачите да ги пренесат своите апликации за iPad на macOS. Всушност, целта на Apple е апликациите да споделуваат код помеѓу Mac и iPad и дополнителни функции да можат да се додадат на кој било од уредите. Да се ​​биде серија нови алатки, Apple нуди серија работилници за програмери што ги повика «Донесете ја вашата апликација за iPad на Mac ».

Работилници за обука на катализатори за програмери

Mac Catalyst ви овозможува да ја донесете вашата постоечка апликација за iPad на Mac. Научете како да ја оптимизирате вашата апликација и да користите Mac Catalyst за да создадете природна апликација Mac која го дели истиот проект и изворен код. Истражете ги најновите карактеристики на iPadOS 14 што можат да ви заштедат време во текот на овој процес и откријте како да вметнете карактеристики и контроли специфични за платформата, кои изгледаат и се однесуваат како AppKit, за да можете да создадете апликација што се чувствува како дома на Mac.

Овие работилници Тие се наменети само за програмери кои ја добиле поканата. Сепак, нема шема за покана. Со други зборови, се верува дека поканите се случиле случајно и дека тие не биле поканети според специфични критериуми. Овие работилници ќе се карактеризираат можност за лични прашања и консултации со експерти од Apple на крајот од презентациите.

Засега, корисниците кои ја добиле поканата можеа да избираат помеѓу дистрибуирани сесии: 15, 18 и 19 февруари и 8, 10 и 12 март. Веројатно ќе има повеќе сесии бидејќи овие работилници веќе се случија пред неколку месеци. На нив, експертите и инженерите на Apple понудија персонализирани упатства за Mac Catalyst преку Интернет за развивачите ширум светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.