Краен водич за попусти на Apple College

Apple не добива попусти, всушност тие ги нема во неговите официјални продавници, освен малите попусти кои можеме да ги најдеме во општите продажни места како што се трговски центри или компании за продажба на електроника, па искористете ги максимално малкуте можности што ги нуди Apple ни нуди е многу важно.

Ви го пренесуваме дефинитивниот водич за да можете да ги искористите студентските попусти на Apple и на тој начин да заштедите многу пари. Нема да ви оставиме ниту еден сомнеж за овој сочен попуст што Apple го става во вашите раце, дали ќе го пропуштите?

Како можам да купам со студентски попуст?

Apple има каталог на производи достапни за студенти запишани или примени на универзитет, како и родители кои сакаат да купуваат за студентите на универзитетот и секако за наставниците и за кој било друг персонал во образовниот сектор. За да можете да ја погледнете продавницата што Apple ја има достапна за образовниот сектор, едноставно треба да влезете во продавницата на Apple за образовниот сектор и таму ќе можете да проверите какви уреди вклучува Apple во каталогот со попуст.

Покрај тоа, некои други продажни места како К-Туин o Роселимак Тие нудат различни понуди за образовниот сектор и студенти кои исто така треба да ги студирате бидејќи понекогаш условите се подобри отколку во самиот Apple Store.

Првото нешто што ќе ви треба за да можете да пристапите до попустот во образовниот сектор на Apple е пријавете се за UNIDAYS под услов да ги исполнувате барањата што ги споменавме погоре, за да го направите тоа едноставно внесете ја нивната веб-страница за верификација или регистрирајте се кај неа.

Мора да ја користите сметката за е-пошта на вашиот универзитет, онаа што ја користите за да се најавите на Виртуелниот кампус или останатите платформи, или за време на процесот на регистрација можете да ја поставите вашата студентска картичка или студентска кредитна картичка за да можат да ја потврдат вашата сметка. Еднаш годишно ќе треба да ја обновувате вашата сметка на UNiDAYS, но не грижете се, процесот е брз и проверката се врши преку е-пошта.

Ова е сè што ви треба за да се регистрирате за UNiDAYS и да можете да пристапите до безбројниот каталог на понуди и попусти за образовниот или универзитетскиот сектор што Apple ви го става на дланка.

Колку е попустот што го прави Apple?

Како општо правило, студентскиот попуст во Apple Store во образовниот сектор ќе биде помеѓу 8% и 10% во зависност од видот на производот што сакате да го купите. Многу е лесно да се провери разликата во цената, едноставно одете на веб и проверете го тоа MacBook Air започнува од 1.016,94 евра за образовниот сектор, а сепак вкупната цена без попусти е 1.129 евра. Таа заштеда над 100 евра за MacBook Air воопшто не е лоша, а разликата ќе биде позабележителна штом ќе набавиме производи со поголема вредност.

Кои уреди можам да ги купам?

Тука може да дојде вашето прво разочарување, како би можело да биде поинаку, каталогот што Apple го нуди за да го искористи студентскиот попуст е дизајниран токму за да ви помогне во секојдневните студии, затоа се достапни само оние производи посветени на продуктивност, канцелариска автоматизација или развој и ова автоматски ги исклучува iPhone, Apple Watch и AirPods.

На овој начин, ќе можеме да ги купиме следните производи во сите нивни варијанти па дури и ако сакаме, можеме да ги приспособиме или да ги приспособиме нивните карактеристики:

 • MacBook Air
 • MacBook Pro
 • иМек
 • Мек Про
 • Mac mini
 • Про Display XDR
 • iPad Pro
 • iPad воздух
 • iPad
 • iPad мини

Слично, ќе имате бесплатен пристап до Apple TV+ потполно бесплатно ако купите претплата на Apple Music за студенти за 4,99 € месечно, уште една одлична понуда во која можат да уживаат само корисници акредитирани со UNIDAYS.

Дали има понуди во други продажни места?

Навистина, едукативни понуди можете да најдете и во други продажни места. На пример, K-Tuin нуди 0% финансирање за купување на Mac или iPad, сето тоа во прилог на попуст кој обично е 10% од цената крајот на производот. За да го направите ова, мора да докажете дека ги исполнувате условите, и преку веб-страницата и преку физичката продавница K-Tuin, мора да ја прикажете вашата валидна студентска картичка, тековната регистрација на курсот и вашиот доказ за уплата или, во отсуство на сето горенаведено потврда од образовниот центар со назнака дека сте студент на тековниот курс.

Од своја страна Rosellimac, еден од најважните препродавачи на Apple во Шпанија, има постојани попусти помеѓу 3% и 5% во зависност од конкретните кампањи за корисници кои имаат студентски статус. Во случајот на Rosellimac ќе треба да го акредитирате со која било од овие три опции: валидна студентска картичка, валидна регистрација на курсот или потврда од центарот каде што студирате.

Кога е најдобро време за купување?

Еве, имаме еден важен трик да ви кажеме, а тоа е дека Apple обично ја започнува промоцијата еднаш годишно помеѓу септември и октомври. "Назад во школо" Заедно со останатите препродавачи на компанијата, овде можете да видите автентични луди понуди кои ќе ви овозможат не само да заштедите при купување на Mac или iPad, туку и да се комбинирате со други новитети кои не треба да ги пропуштите.

Многу од овие понуди за училишни кампањи ќе вклучат некои AirPods со вашето купување, ваучери за подароци, 0% финансирање и ексклузивни услуги како курсеви или осигурување од незгода со вашите уреди, па навистина е интересно што доколку не брзате, ја чекате училишната кампања бидејќи можеби ќе земете AirPods за да го придружувате вашиот нов iPad. или Mac, понуда која сигурно нема да сакате да ја пропуштите.

Ова е сè што треба да знаете за студентскиот попуст на Apple, сега немате изговор да не заштедите на вашите купувања од компанијата од Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.