Apple ги издава iOS 15.4 и iPadOS 15.4, ова се сите новости

Apple ја лансираше во 19:00 часот по полуостровско време, 10:00 часот во Купертино, најочекуваната верзија на iOS 15, која конечно ќе ни овозможи да го отклучиме уредот дури и со вклучена маска. Ова е исто така придружено, како би можело да биде поинаку, од iPadOS 15.4, macOS Monterey 12.3 и веројатно мало ажурирање за watchOS.

Остани со нас, Ви прикажуваме што е ново во iOS 15.4, покрај отклучувањето со маска, и зошто треба да го инсталирате токму сега. Ајде да погледнеме подетално за што е ова ажурирање и зошто е толку важно за корисниците.

Отклучете го вашиот iPhone со маска

Сега ќе може да се отклучи iPhone со маска, сепак, мора да имате на ум дека оваа нова функционалност на Apple Ќе биде компатибилен само на iPhone уреди, а особено на iPhone 12 и iPhone 13 во нивните различни варијанти. Иако ова изгледа како случајност, реалноста е дека тоа е затоа што овие терминали вклучуваат „подобрена“ верзија на FaceID која, меѓу другото, ја овозможува оваа функционалност.

Преку оваа новина ќе можеме да го отклучиме iPhone, да плаќаме со Apple Pay и секаков вид идентификација во апликации од трети програмери. Никогаш не е доцна ако среќата е добра, што често се зборува во Шпанија.

Универзална контрола

Ова е еден од новитетите во кој Apple сакаше да стави најголем акцент за време на последниот WWDC и кој веќе подолго време беше направен да моли. Иако до нас стигна во „бета“ фаза, засега операцијата е доста добра и можеме да комуницираме со периферните уреди на нашиот Mac директно на нашиот iPad и обратно, продолжено биро со целиот закон.

Во видеото што го имаме на овие редови на нашиот канал YouTube можете да ја видите работата на Универзалната контрола помеѓу MacBook и iPad во сета своја слава, и како што добро знаете, една слика вреди илјада зборови.

Широк спектар на мали новитети

iOS и оперативните системи на компанијата од Купертино отсекогаш биле познати по својата посветеност и мали детали, немаше да биде помалку со iOS 15.4 најзрелата верзија на iOS 15 која доаѓа да решава познати проблеми и вклучува низа можности кои ќе споменеме подолу:

 • Можеме да додадеме белешки во iCloud Keychain: За корисниците на iCloud Keychain, вклучително и мене, оваа способност за додавање белешки ќе биде добра кога ќе треба да управуваме со клучевите за обновување за двофакторни системи за автентикација, па дури и безбедносни прашања.
 • Нови емотикони: Како би можело да биде поинаку, оваа нова верзија на iOS е придружена со добар грст нови емоџи, јасно е дека многу се „обоени“ верзии на истите, но јас најдов особено интересен емоџито што само ги покрива очите малку, гестот „да се нарача“ и гестот на срцето со прстите што некои спортисти станаа толку вирални.
 • Нема известувања за извршување на автоматизација: Како што знаете, секогаш кога се извршува автоматизација добиваме известување што може да стане малку тешко ако имаме многу. Сега ќе можеме да ја отштиклираме опцијата „Извести при извршување“ за да се ослободиме од оваа очигледност.
 • 120Hz допира до апликации од трети страни: Apple повторно направи револуција на пазарот со својата чудна верзија од 120Hz, нешто што производителите од трети страни веќе го интегрираа во своите телефони со Android и што конечно беше овозможено за користење од апликации за развивачи од трети страни преку ажурирањето од Core Animation.
 • Прилагодени домени во iCloud +: „премиум“ верзијата на iCloud сега ќе ни овозможи да генерираме сопствени домени во поставките на Apple ID за да им дадеме допир на ексклузивност на нашите различни сметки.
 • SharePlay во интегрираното мени за споделување: Сега во менито за споделување на iOS 15.4, копчето „SharePlay“ ќе се појави во горниот десен агол и ќе ни овозможи да споделуваме содржини за стриминг директно со кого сакаме преку повик FaceTime.
 • Подобрувања во компатибилноста со DualSense: Контролерот за PlayStation 5, попознат како DualSense, има адаптивен тригер систем со различни степени на чувствителност, функции кои не се извршувале во iOS, tvOS или iPadOS и кои сега ќе работат како по магија.
 • Мали козметички подобрувања на апликацијата ТВ и како се прикажува содржината кога се репродуцира на iPhone, iPad и Apple TV.
 • Нов индикатор за статусот на полнење на AirPods, особено кога нивното полнење е различно.
 • Побрза сертификација за вакцинација против COVID во апликацијата Health и Wallet.

Емоџи во iOS 15.4

Покрај сето ова, Apple ветува дека има направено одредени подобрувања на оперативниот систем на глобално ниво, особено кај многу корисници на iPhone во верзии пред iPhone 13 кои ја изразуваат својата непријатност поради погрешните индикации за батеријата. Не се неколку корисници кои забележале благ скок на автономијата од 20% на 13% (и слично) за неколку секунди, или дури и исклучување на телефонот кога теоретски беше над 5% батерија. Според Apple, овој тип на проблем е решен.

Како да го ажурирам мојот iPhone на iOS 15.4

Како и обично, Ажурирањето на нашиот iPhone преку OTA (Over The Air) е едноставно како да се прави Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер. Уредот автоматски ќе го започне преземањето во заднина на iOS, кое во зависност од достапноста на серверите на Apple ќе биде побрзо или побавно. Слично на тоа, можеме да избереме да инсталираме iOS 15.4 кога е достапен или да ја закажеме неговата инсталација во време од ноќта кога iPhone е доволно наполнет, поврзан на струја и секако преку WiFi конекција.

Како и секогаш, во iPhone News силно препорачуваме да ги извршувате овие типови ажурирања, генерално затоа што тие решаваат безбедносни проблеми што ќе ја заштитат вашата приватност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.