Apple препорачува некои од нејзините вработени да работат дома

Стравот од коронавирус во Соединетите држави започна да биде многу позагрижувачки отколку во некои европски земји. Многумина се компании кои ги откажале сите настани што планирале да ги организираат или на кои планирале да присуствуваат. Гугл ги откажа деновите на програмерите што планираше да ги одржи во мај и Apple одлучи да не присуствува на SXSW што ќе се одржи следната недела.

Покрај тоа, некои компании, како што е „Епл“, започнаа да препорачуваат некои од нивните вработени да работат далечински од своите домови, по препораката на Одделот за јавно здравје на Санта Клара, кој апелира оваа опција да се разгледа за вработените кои не зависат од физички контакт.

Оваа иста препорака ги предупредува компаниите дека мораат лично да ги минимизираат или откажат големите состаноци или конференции, чекор што Apple веќе го спроведе пред неколку дена на откажете го своето присуство на SXSW каде што планираше да ги претстави своите следни изданија на Apple TV +. На овој настан, Фејсбук, Интел и Твитер, меѓу другите, исто така го откажаа присуството.

Во моментов, „Епл“ не коментира што планираат за прославата на WWDC, Светската конференција за програмери што „Епл“ ја одржува секоја година на почетокот на јуни и каде презентирани се новостите за следните верзии на iOS, tvOS, watchOS и macOS што ќе пристигне во септември со следната верзија.

Веројатно е дека Apple пред да објави откажување на овој настан, проучува каква формула може да користи за повеќе од 5.000 развивачи кои ги следат овие конференции, може да ги знае вестите што тие мораат или можат да ги имплементираат во нивните апликации за лансирање на нови верзии на оперативните системи на Apple.

Официјалниот број на инфекциите во САД изнесуваат 231, додека во светски рамки, таа бројка надмина 100.000.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.