Apple споделува поправка за погрешни известувања за приватност со AirTags

Apple AirTag

Помина една година откако го имаме во наш посед Airtag. Уред кој се чинеше дека никогаш нема да пристигне бидејќи секогаш беше на усните на сите гласини, но Apple не сакаше да ги лансира. Сега живееме со нив и ги користиме за да лоцираме се што ќе ни падне на ум. Но, внимавајте, запомнете дека не треба да се користат за следење луѓе... Денеска ви пренесуваме поврзана грешка на iPhone, а изгледа дека некои корисници добиваат известувања дека AirTag погрешно ги следи. Продолжете да читате дека ви ги кажуваме сите детали.

неговата забележува „дух“. и тоа е дека тие не се произведени од AirTag, ова предупредување е погрешно, но очигледно предизвикува страв и непријатност кај корисникот кој го прима. Според извештаите за овие „духови“ известувања, предметните Airtags вршат движења со слични обрасци кои излегуваат од корисниците кои го добиле известувањето. Нешто не е во ред од тие AirTag би „летал“ околу корисниците, па дури и низ ѕидовите. Но, Apple сакаше да обезбеди привремено решение за овие проблеми преку соопштение за печатот кое исто така гарантира дека AirTags се безбедни.

И се чини дека сè е поврзано со близината на Wi-Fi мрежите блиску до iPhone, односно iPhone ги меша Wi-Fi мрежите со AirTags и тие го лансираат предупредувањето дека сме следени. Како да се поправи? Привременото решение на Apple е да ги ресетира услугите за локација на нашиот уред на следниов начин: Поставки > Приватност > Услуги за локација и исклучете го и вклучете го прекинувачот додека е овозможена Wi-Fi на iPhone. Не е ни чудо што Apple завршува со објавување на ново ажурирање во наредните недели за да се поправи оваа грешка. А вие, дали добивте слично известување? Ве читаме...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.