На Apple Watch Series 8 му требаат 5 дена за да ја калибрира вашата температура

Apple Watch серија 8

Apple објави нов документ за поддршка за Apple Watch Series 8 и Apple Watch Ultra со детали за новиот температурен сензор вграден во Series 8 и Ultra. Во овој детал, Apple зборува за тоа како уредите Ним им требаат до 5 ноќевања за да можат да ја одредат основната температура на зглобот од која ќе ги вршат мерењата на температурните промени.

Новите часовници од Apple, Apple Watch Series 8 и Apple Watch Ultra, Тие имаат два различни температурни сензори, еден на задната страна на уредот што директно го контактира нашиот зглоб и друг веднаш под екранот.. Додека корисникот спие со вклучен Apple Watch, зема примероци од температурата на секои 5 секунди. Според Apple, ова е направено за да се намали влијанието на температурата на околината врз мерењата.

Температурата на вашето тело природно флуктуира и може да варира секоја вечер поради вашата исхрана и вежбање, консумирање алкохол, средина за спиење или физиолошки фактори како што се менструалните циклуси и болестите. По околу 5 ноќи, вашиот Apple Watch ќе ја одреди основната температура на рачниот зглоб и ќе ги идентификува ноќните промени во неа.

Apple исто така го споменува тоа функционалноста „Sleep“ во апликацијата Health, мора да биде активирана за следење на спиењето со Apple Watch, заедно со режимот за фокусирање на одмор најмалку 4 часа за 5 ноќи. На овој начин, корисниците ќе можат да ги проверуваат мерењата на нашето тело во рамките на „Температурата на зглобот“ и во апликацијата Health.

Apple, како и обично, не потсетува на тоа Apple Watch не е медицински уред и дека не треба да се користи за медицински цели. Не е ниту термометар. и не ја мери температурата по потреба, туку ги мери промените во температурата на нашиот зглоб. Покрај тоа, лабавото носење на Apple Watch може да влијае и на квалитетот на неговите мерења на температурата.

Apple го промовира од Keynote од минатиот 7 ден дека овие нови сензори ни овозможуваат да ги подобриме нашите предвидувања како корисници за тоа кога овулираме (во случај на женски пол), но документот за поддршка сугерира дека водењето евиденција за температурата во текот на ноќта ни овозможува и да ја знаеме нашата општа здравствена состојба.

За сите оние кои не сакаат да ја имаат оваа функционалност, можете да го оневозможите во апликацијата Apple Watch внатре во нашиот iPhone, во приватноста и температурата на рачниот зглоб.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.