Apple ја започна програмата за безбедност на истражувачки уреди

Заштита на податоци

Истата година, Apple ја објави Програмата за безбедносни истражувачки уреди со цел да помогнете на трети лица да најдат ранливост во iOS и на самите уреди. Учесниците би имале пристап до истите уреди како и тимот за внатрешна безбедност на Apple со цел да истражат. Ова значи дека г.би имал специјално модифициран хардвер за вашите истраги.

Се чини дека сето тоа укажува на тоа Apple ќе започне да испорачува iPhone-и вкоренети на секој што се приклучи на програмата од јуни. На средни MacRumors, чии истражувачи се пријавија на програмата, се чини дека добиле известување од Apple што укажува на тоа дека уредите веќе биле испратени и треба да пристигнат во следните неколку дена.

Испратените модифицирани iPhone телефони ќе имаат пристап корен стандардно. Нешто слично на можностите што jailbreak-от ни ги даде на корисниците. Ова им овозможува на истражувачите многу полесно да ја анализираат јадрото на оперативниот систем без да имаат потреба од апликации од трети страни за пристап до него.

El Уред за безбедност на истражување (СРД), Уред за истражување на безбедноста, е подготвен за употреба во контролирани безбедносни поставки за истрага. Пристап до школка е достапна и ви овозможува да извршите која било алатка и да ги изберете правата. Од друга страна, СРД се однесува скоро слично на стандардниот iPhone за репрезентативно истражување.

Apple го посочува тоа Испорачаните iPhone телефони се само позајмувачи и мора да се вратат по 12 месеци доколку истражувачот одлучи да не се запише повторно во програмата повторно. Секоја ранливост откриена во уредите за време на престојот во програмата, мора да се пријави на Apple, кој нуди награди преку Apple Security Bounty.

Ако размислувате да се запишете во програмата, ги имате сите информации достапни во Веб-страница на развивачи на Appleкаде можете да ги видите сите барања кои се потребни за регистрација да биде прифатена.

Без сомнение Apple сериозно ја сфаќа безбедноста на нашите уреди. Иако една од последните кампањи се фокусираше на оваа со слоганот «Приватност. Тоа е iPhone-от. Ваквите иницијативи сигурно ќе помогнат во уште побезбедна иднина во екосистемот на Apple за сите наши уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.