Apple ќе донира 1 долар на WWF за секое плаќање на Apple Pay во неговите продавници или на интернет

Apple Pay Day Earth

На Ден на планетата Земја 2022 година, ден кој се слави 22 април со цел населението да биде свесно за грижата за средината во која живееме. Веќе знаеме дека Apple во многу наврати се обиде да биде дел од оваа свест преку различни предизвици за активности за Apple Watch или дури и донирање пари на фондови кои посветуваат напори на каузата. Да, веќе го имаме предизвикот за активност за Apple Watch и сега тие штотуку го пријавија тоа ќе донира пари за секоја трансакција направена преку Apple Pay. Продолжете да читате дека ви ги кажуваме сите детали ...

Мора да се каже дека оваа акција за Денот на планетата Земја во моментов ќе се прави само во САД, а тоа е дека неколку корисници добиле мејл во кој ги известуваат дека од 14 април до 22 април сите купувања направени со Apple Pay во физичките продавници на Apple, онлајн продавницата и Apple Store, ќе генерира 1 долар кој ќе биде дониран на Светскиот фонд за природата (WWF). Мал придонес од момците од Купертино, да, имајќи ја предвид количината на купувања што Apple ги генерира секој ден донацијата може да биде доста значајна за фондот. 

Мал гест, во овој економски случај, кој им се придружува на многуте направени од Купертино за да се обидат да го намалат нивното влијание врз животната средина, а тоа го гледаме кај менаџментот дека тие ги прават своите производи на производствено и логистичко ниво. Ако зборуваме за податоци, се знае дека во година Момците од Купертино во 2018 година доделија повеќе од 8 милиони долари за WWF. Ќе ја видиме бројката што ќе ја достигнат оваа година. А вие, што мислите за овие бизнис иницијативи? чист маркетинг?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.