Apple ќе се фокусира на Windows за лансирање нови апликации

iTunes за Windows

Apple бара софтверски инженери за креирање Апликации за Windows, барем ова е она што се заклучува од различните понуди за работа што компанијата ги објави на својата веб-страница, поканувајќи ги да се здружат за да создадат нова генерација медиумски апликации за Windows.

Денес, Apple нуди и iTunes и iCloud за корисници на Windows, апликации што задржете го истиот дизајн од пред неколку години и дека веќе им треба обновување, особено сега кога, конечно, и по многу години побарувања од корисниците, тоа го оддели во различни апликации.

Со macOS Каталина, iTunes целосно исчезна. Наместо тоа, ги наоѓаме апликациите Подкаст, ТВ и музика. Ниту една од овие апликации не е достапна денес независно за Windows, со тоа што iTunes е единствениот начин за пристап до сето ова од компјутер.

Претплатниците на Apple TV + што користат Windows немаат друг избор освен да изберете да ја користите услугата преку Интернет што ни ги нудат од Купертино, поради недостаток на наменски апликации за двата услуги. За среќа, Apple Music е достапна од iTunes.

Различните понуди за работа што ги покажува Apple покажуваат како искуството со UWP е многу важна точка. UWP се однесува на универзалната платформа за Windows. Превод на шпански. Apple не е заинтересиран само да ги нуди своите апликации во Windows 10 за компјутери, туку и сака да понуди можност за корисниците на Xbox за пристап до Apple TV + и Apple Music.

Ако земеме предвид дека понудите се објавени пред неколку дена и дека А.pple има тенденција да прифаќа ваква работа многу смирено, веројатно е дека сè до 2020 година, најрано, нема да ги имаме првите новости поврзани со апликациите на Apple за Mac што веќе ги имаме на располагање во macOS.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.