Дали Apple TV има иднина како конзола? Се разбира не

јаболко-ТВ-интерфејс

По неодамнешна статија мислење од страна на мојот колега Хуан Колила (кое препорачувам да го прочитате претходно) во кое тој ги пофали придобивките и можностите на Apple TV како конзола, време е да се побие, или да се дебатира, тоа ќе го остави читателот. Доаѓам да покажам зошто Apple TV не само што нема иднина како конзола, туку и никогаш нема во суштина да стане конзола. Почнуваме од основа дека Apple TV не е ништо повеќе од мултимедијален центар со интерактивни можности, да имаме предвид дека според овој критериум дури и обичен DVD плеер може да се смета за конзола ако го притиснете соодветниот клуч. Затоа е lубител на видео игри и конзоли, кој копнежливо гледа во својот стар систем за забава „Супер Нинтендо“ и со надеж во својот „Плејстејшн 4“, сакам да ви кажам зошто „Епл ТВ“ не е и никогаш нема да биде конзола. Конзолите треба да имаат своја личност, дизајн на конзола, додатоци на конзоли, нешто што го повикува плеерот, конзолата мора да биде конзола, а не Apple TV.

Што е конзола за вас?

Конзолата е епицентар на забава, гаџет наменет за и за играње. Тие времиња беа оставени зад модерноста, особено Сони секогаш инсистираше на претворање на нивните конзоли во мали мултимедијални центри, ДВД-капацитетот на PlayStation 2 и конечниот систем на апликација на PlayStation 4 беа државен удар. Сепак, конзолата мора да има заедница зад себе, исто како што мобилниот оперативен систем мора да има заедница на програмери кои го негуваат системот со апликации за да го направат профитабилен и моќен. Тоа не се случува со Apple TV, овој мал мултимедијален центар има многу можности, вистина е, но нема душа на конзолата, Тешко дека ќе добиете наслови над секојдневниот систем со единствена намера да не крварите преку фасцикли во набавки во апликации. Денешните видео игри имаат и DLC, тоа го знаеме.

Екосистемот

подкасти јаболко телевизија

Во заедница на гејмери, едноставниот чин на „играње претстави“ е повеќе од забава, често станува чувство. Нешто што Apple TV тешко дека некогаш ќе го фати. Игри како FIFA 16 за iOS немаат квалитет да станат повеќе од хоби на ограничена зависност, а игрите JRPG се или со безобразни цени или со слот машина во форма на апликација.

Секако дека ќе најдеме многу лежерни и инди игри, но тоа е почеста во општите платформи секој ден, наслови како LIMBO на пример станаа популарни на PlayStation 4 брзо, и пред сè и уште поважно, бесплатно како месечен подарок, за што да го користите Apple TV ако може да ве натера да пропуштите наслови од овој калибар, од друга страна, конзолата ги гарантира.

Емулација, има светлина на крајот од тунелот

јаболко-ТВ-маме

Не се случуваше да биде негативно, Apple TV има многу привлечна точка, тоа е емулација. Со вистинскиот контролер и вистинскиот систем, потсетувањето на старите наслови како Street Rage или Metal Slug додаваат вредност на системот. Но, уште еднаш тоа не ја прави замена за конзолата, туку едноставно хоби повеќе, забавен, носталгичен, но хоби. Сето ова сметајќи на фактот дека наоѓаме компатибилен далечински управувач Bluetooth што ни нуди доволно чувство на прецизност и удобност, што нема да биде лесно со цена што не осцилира половина или повеќе од крајната цена на уредот. Прашањето е дали сте навистина подготвени да ја платите цената на Apple TV, ако вашата намера е да ги имитирате старите конзоли, се разбира, тоа не е најисплатливо.

Ерата за мултиплеер никогаш нема да биде реалност на Apple TV

Најава на гејмери

Локалниот режим за мултиплеер е добро да се дружиме со пријателите дома, дури и најмалите дома можат да си поминат убаво „чупи“ со типичен обичен предизвик за нивните пријатели ако имаме две или повеќе контроли (што веќе би ја надминало цената на Епл ТВ со лопати), сепак, тоа не е она што е потребно сега. Ротирање на испотеното копче додека се обидуваме да не умреме за да не го допира следниот што веќе не трае, „Кралот на патеката“ е мит резервиран за плеистоценот.

Сега, она што е потребно е да се вратите дома, да поврзете групен разговор со вашите доживотни пријатели со дежурни слушалки и поминете недела попладне играјќи Call of Duty: Black Ops 3 додека зборувате за Classic од пред две недели, заедничко, но интимно, во топлината на вашиот дом, но со блискоста на разговорот. Тоа е и ќе биде невозможно на Apple TV, прво затоа што нема капацитет, и второ затоа што Apple несомнено ќе дозволи ваков систем за повеќе задачи.

Споделете и дружете се

Центарот за игри не работи, никогаш не работел и никогаш нема да работи. Сепак, луѓето сè уште сакаат да ги споделуваат своите оценки, нивните успеси и трофеи и дека „Мајкрософт“ и „Сони“ знаат добро, во средина каде што дружењето и споделувањето на овие достигнувања со твоите најдобри пријатели е од витално значење, „Епл ТВ“ не стигнува ниту да се појави .

И ова е причината зошто Apple TV никогаш нема да ги замени конзолите.

AppleTV

Всушност, јас се осмелувам да одам понатаму, не само што нема да ги замени конзолите, туку е можно конзолите да го заменат Apple TV. Се сеќаваме дека системите за апликации како што се PlayStation 4 и Xbox One ни овозможуваат да ги користиме Spotify, Netflix, Yomvi, YouTube ... Нашите конзоли од новата генерација сè повеќе се мултимедијален центар што ни овозможува без ограничен систем кој чини практично половина, како што е Ова е случај со Apple TV. Ова не значи дека Епл ТВ е џентлменски мултимедијален центар, идеален ако не сте страсни за видео игрите, се разбира, Apple не сака и никогаш нема да сака да се натпреварува со конзолите, веќе еднаш пропадна во обидот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дионисио dijo

  Не би можел да се согласувам со авторот повеќе, дај му време, има добри игри со 4 играчи, мрежни игри каде што можеш да ги избереш своите противници и партнери, и добар каталог на игри и за помалку од две години ќе се продава повеќе Apple TV на Божиќ отколку XBOX и PlayStation… од време на време!

  1.    Шилд dijo

   Па, не мислам дека Apple TV има таква иднина како конзола. Не велам дека не можете да имате добри игри или интересен каталог, но оние кои играат на своите паметни телефони или таблети се главно обични игри во јавноста, има исклучоци секако, но ги нема толку многу. Ако се погледне на пазарот за домашни и преносни конзоли базирани на мобилни оперативни системи, ова станува поочигледно (Ouya, Shield, клонски конзоли од 3ds со Android, итн.). Не е дека тие се лоши, но тие укажуваат на различна публика, повеќето луѓе што ги познавам кои ги имаат ги користат за да водат емулатори и да не играат на самиот каталог на паметни телефони (и не е дека Андроид нема каталог, Епл мислам дека е подобро). Исто така, сето ова е шпекулација, јас лично би сакал да успее како конзола затоа што ќе генерира поголема конкуренција, но не гледам веројатно.

 2.   Чак Норис dijo

  наместо Епл ТВ, мислам дека е „анкета“ за да се види дали во иднина можат да извадат конзола базирана на IOS, тие не губат ништо и покрај сè има безброј семејства кои користат ipad за играње, особено најмалите, со текот на времето ќе ја видат насоката што ја презема темата.

 3.   Алберто Карлие dijo

  Влегов во статијата само за да го прочитам насловот и да дојдам да го искажам своето несогласување. Откако го прочитав, јас сè уште го мислам истото. Apple TV има многу потенцијал како конзола. Но, како и секоја конзола, мора да знаете како да го пронајдете вашиот тип на игра. Wii никогаш немаше да биде успешен без своите Wii Sports, бидејќи беше технички далеку инфериорен во однос на конкуренцијата и многу од нив подоцна зафатија прашина. Но, триумфираа оние игри кои го искористија и разбраа нивниот потенцијал. Затоа Wii U не работеше, бидејќи не беше во ничија земја.

  Какви игри треба да има Apple TV? Дигитализирани семејни игри и игри на табла. Тоа е семејната конзола. Единствениот веројатно ќе може комотно да ги собере сите околу телевизорот да играат заедно (благодарение на тоа што може да се интегрираме во мобилните телефони што веќе ги имаме и неговата едноставна контрола). Beе биде многу способен да се користи за хардкор игри со контролер на Bluetooth…, но тоа нема да биде неговото главно богатство. Конзолата е место за играње, и дека нема игри слични на PS4, не значи дека не е конзола. Веднаш штом ќе започнат да излегуваат Монопол, Катан, Тривијал или работи како Mario Party, ќе видиме дали навистина не може да работи како конзола.

  ПС: Не се согласувам ниту со фактот дека зад нив стојат времиња кога конзолите беа мултимедијални центри. Го кажува тоа точно во време кога имаме нетфликс, спотифа и слични услуги вградени во ps4.