Apple TV 4 може да емитува игри со Steam

јаболко-телевизија

El Apple TV на XNUMX-та генерација тоа е одлична надградба на сет топ боксот на Apple. Тоа е благодарение, пред сè, на новиот Siri Remote и на сопствената App Store. Тоа се должи и на неговиот оперативен систем, сега наречен tvOS, систем во кој програмерите играат водечка улога, што беше докажано со инсталирање на емулатори како што се Provenance или MAME на новиот Apple TV. Последниот подвиг на развивач е направен од Кевин Смит (истиот оној кој го донесе емулаторот MAME на ATV4) и ќе дозволи Проследувајте игри со пареа од компјутер на Apple TV 4.

Се чини дека Смит претпочита да работи на постоечки проекти за да создаде свои апликации за новиот уред. Тоа е исто така нешто што се цени, бидејќи во спротивно не можевме да го користиме емулаторот MAME на Apple TV 4, на пример. Она што го направивте сега е извозот на Проект iOS Moonlight, проект кој првично беше заснован на GameStream на NVIDIA. Резултатот го имате во следните видеа.

Земајќи го предвид она што го гледаме на видеата, се чини дека Смит го постигна истото со извезување на проекти на новиот Apple TV. Добрата работа кај овој проект е што игрите не работат директно на Apple TV, ако не и на компјутер преку Steam што користи изменета верзија на Moonlight за iOS.

Јасно е дека една од позитивните точки на новиот Apple TV е неговата компатибилност со игрите, нешто што не беше достапно во претходните модели, бидејќи тие беа многу поограничени. Не е прв пат тоа да го кажам, но верувам дека традиционалните конзоли треба да заминат и да станат сет-топ боксови како новиот Apple TV, со привлечен оперативен систем кој ни нуди цел свет на можности. Мислам дека Мајкрософт има полесно, бидејќи може да создаде сет-топ-кутија каде што може да понуди музика, телевизија, филмови и сè што тие нудат во продавницата за апликации, како и што може да вклучува нешто од неговиот оперативен систем Виндоус и игри од Xbox . Сони е тој што треба да биде претпазлив или може да ја изгуби привилегираната позиција во која моментално ужива. Мислам дека е само прашање на време и ако Сони не биде внимателен, тоа може да стане BlackBerry на сет-кутиите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.