Apple Watch може да открие срцева слабост со едноставно ЕКГ

Една нова студија ја унапредува можноста дека нашиот Apple Watch открива срцева слабост пред да покаже симптоми преку едноставен електрокардиограм изведен со паметниот часовник на Apple.

Можностите што ги нуди Apple Watch во однос на здравјето продолжуваат да се множат. Прво ја лансираше функцијата за откривање на абнормален ритам, а потоа можноста за направете ЕКГ на каучот дома користејќи го вашиот Apple Watch Series 4 (и подоцна), а сега една нова студија спроведена од клиниката Мајо и претставена на конференцијата во Сан Франциско на Здружението за срцев ритам ги прави првите чекори во можноста дека користејќи ја истата алатка, електрокардиограмот со едноводно на нашиот Apple Watch, може да се открие срцева слабост и со тоа да се започне ран третман, пред да покаже симптоми и веќе да има непоправлива штета.

Студијата е спроведена со користење на 125.000 електрокардиограми од населението на САД и од 11 други земји, а резултатите презентирани на гореспоменатата конференција се доста ветувачки. Како може да се открие срцева слабост со едноставен електрокардиограм? Веќе постои алгоритам кој ви овозможува да користите електрокардиограм со дванаесет води (оној што го прави вашиот лекар со конвенционалните уреди) за дијагноза на оваа болест, па она што тие го направиле во оваа студија е изменете го тој алгоритам и приспособете го за употреба со електрокардиограм со едноводно (оној што ве прави Apple Watch). Како што велиме, резултатите се многу ветувачки и би претставувале голем напредок во откривањето и лекувањето на оваа болест, која кога продуцира симптоми е веќе во напредна фаза и чие рано откривање не само што овозможува поефективен третман туку и спречува непоправлива штета.

Многумина беа оние кои се сомневаа во медицинската корисност на Apple Watch и неговиот електрокардиограм, но времето им покажа дека згрешиле, не само со студии кои научно ги покажуваат достигнувањата на оваа алатка што ја носиме на нашиот зглоб, но и со вистински футроли кои кажуваат како паметниот часовник на Apple им помогнал да ја контролираат болеста. И најдоброто нешто е што ова само што започна.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.