Gamevice, вториот MFi контролер што ги погоди продавниците на Apple

игра на игри

Се чини дека доаѓањето на четвртата генерација на Apple TV беше она што беше потребно за Apple да обложува многу на видео игрите. iOS 7 со себе донесе можност за користење (без jailbreak) контролери за репродукција на наслови на App Store, но сега Apple ги нуди овие контролери во сопствените продавници. Првата команда што пристигна беше SteelSeries Nimbus и, од денес, Игра софтвер за iPhone, контролер што се поставува на страните на паметниот телефон и ќе направи да се чувствуваме како да имаме преносна конзола во наши раце.

Овој Gamevice, компатибилен со iPhone 6 / 6s и iPhone 6 Plus / 6s Plus, се поврзува со пристаништето молња на iPhone, за разлика од другите Bluetooth MFi како гореспоменатиот Нимбус. Како што можете да видите на следната слика, Gamevice се преклопува кога не го користиме, што го прави доволно компактен за да го носиме насекаде, иако многу се плашам дека нема да се вклопи добро во џебот на фармерки.

игра-2

Gamevice има сите копчиња што би ги очекувале на контролор MFi: дигитални стапчиња, насочна подлога, четирите акциски копчиња A, B, X и Y, горните копчиња L / R 1 и 2 и копчето за пауза. Покрај тоа, тој исто така има 4 LED диоди на предната страна, што, меѓу другото, го означува и бројот на далечинскиот управувач што го користиме (ако користиме повеќе од една). Од друга страна, Gamevice се поврзува со портата 3.5 mm, што ќе ни овозможи да користиме слушалки.

Gamevice има Вградена батерија од 400mAh Се полни преку микро USB порта, нешто што не ми изгледа како што треба, особено ако се земе предвид дека SteelSeries Nimbus се полни преку приклучокот Молња. Не е многу важен детал, но е поудобен ако го користиме истиот кабел како iPhone за да не мора да ги менуваме наизменично каблите.

игра-3

Проблемот, во очекување на потврда, може да биде цената. Во Соединетите држави, каде што веќе се појави Gamevice за iPhone, тој е достапен за 99,95 долари и велат дека е иста цена како и Верзија за iPad, за да можеме да помислиме дека Gamevice за iPhone ќе има цена од 109,95 €. Тоа е многу повисока цена отколку што имаат другите контролери, но можеби вреди ако сакате да уживате во искуство слично на она што го нуди преносна конзола.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  Напис што споменува поевтини контроли би бил ценет.

 2.   Луис V dijo

  Јас сум внимателен кон верзијата за iPad Mini .... за емулаторите мора да биде млеко.

 3.   merlin2031 dijo

  Проблемот според мене е што не може да се поврзе
  на Apple TV, ако е поврзан преку молња, тој ќе биде поддржан само
  со iPhone.
  Јас веќе го имам контролорот Moga Ace Power за него
  IPhone 5s, кој е луксузен, но не е компатибилен
  со Apple TV за недостаток на Bluetooth, (потрошете ги парите на друг) ако навистина
  сакаат овие контроли да успеат, тие мора да поврзат кабел или а
  Bluetooth адаптер за да ги направи компатибилни со многу повеќе производи на Apple
  најдобар

 4.   Себастијан dijo

  Не го гледам тоа во американската продавница за јаболка… Пабло, што би препорачале за игри, ваква контрола што се вклучува во iPhone или самостојна што може да се користи со iPhone, Apple TV… вака: http://www.apple.com/shop/product/HJ162ZM/A/steelseries-nimbus-wireless-gaming-controller?fnode=a3

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво Себастијан. Ако ме прашате, го препорачувам Нимбус. Единственото нешто што е подобро (за мене) Gamevice е што можете да го претворите iPhone во еден вид преносна конзола, што може да ви се најде ако, на пример, сакате да играте во воз додека патувате. Но, за да играте дома каде што можете да го поддржувате iPhone, Nimbus е Bluetooth и работи за iPhone, iPad, Apple TV и Mac. На Mac е компатибилен со OpenEmu, кој е емулатор кој има многу класични конзоли. Исто така, тоа е поевтино.

   Честитка.

   1.    Себастијан dijo

    Благодарам за вашето мислење, мислам дека ќе одам по Нимбус.

    Поздрав.