Google го мие лицето на своите апликации за iOS

Google Apps

Google Тој е свесен дека корисниците на уредите на Apple не поддржуваат многу да ги користат нивните апликации, од различни причини, и се чини дека сака да ја смени оваа ситуација. Засега, тој сака неговите апликации да бидат визуелно поинтегрирани во екосистемот на Apple.

И за ова се кодираат сите со помош на дизајн од UIKit, Визуелната средина на Apple што програмерите ја користат за изградба на апликации од трета страна iOS и iPadOS. По десет години од постоењето на такви апликации, време беше Google да направи гест кон корисниците на Apple.

Пакетот апликации на Google за iOS и iPadOS, односно Gmail, Google Maps, Google Photos, Google Drive и YouTube, користеа сопствени кориснички интерфејси наследени од оперативниот систем Андроид речиси една деценија.

Сега, конечно, ова ќе се промени и корисниците на Apple ќе имаат визуелно искуство со овие апликации интегрирани во екосистемот на iPhone y iPadНа Промена на која Google работи долго време и се чини дека веќе е добро напредната.

Ffеф Веркоен, раководител за дизајн на апликации на Google за iOS, објасни во својата сметка за Twitter дека Google работи според дизајнот на UIKit, алатката на Apple за креирање интерфејси во апликации за iPhone и iPad. Тој објасни дека претходно UIKit не бил остварлив поради „празнините“ во нивниот дизајн јазик, но дека во моментов тие веќе можат да ги трансформираат своите апликации користејќи ја оваа алатка.

iOS 14 го отвори патот за промени

Од ажурирање iOS 14 Програмерите на „Гугл“ видоа дека дизајнот на „УИКит“ е доволно подобрен што може да биде широко користен во нивните iOS и iPadOS апликации. Од почетокот на оваа година, дизајнерскиот тим на Google за платформите на Apple започна да работи на измена на сите свои апликации прилагодувајќи ги на околината што ја нуди UIKit.

Веркоен не даде конкретен датум за лансирање на новите верзии на неговите апликации за iPhone и iPad. Едноставно е соопштено дека овие ажурирања се многу напредни. Доказот е дека во последно време Google е вработување нови дизајнери за тимот за развој на апликации за системот iOS и iPadOS. Така, ќе треба да почекаме…


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.