LG тврди дека некои модели од 2018 година ќе бидат компатибилни со AirPlay 2 и HomeKit

LG AirPlay 2

Ја започнуваме 2019 година со веста дека производителите на Smart TV Samsung, LG, Sony и Vizio ќе додадат поддршка за AirPlay на моделите што планираа да ги лансираат во текот на изминатата година. Некои производители, како Samsung, ја проширија поддршката за генерацијата на модели што ја лансираа во 2018 година и Vizio до 2017 година.

Сепак, LG во потег што привлече значително внимание, тврди дека не планирал имплементирајте ја поддршката за AirPlay 2 на моделите што ги објави во 2018 година, потег што сега се покажа како комерцијална стратегија што го остави многу лошо.

И велам дека тоа го остави многу лошо, затоа што кога го објави соопштението, не посочи на причината зошто моделите од 2018 година нема да бидат ажурирани да ја додадеме оваа функционалност, како да сакаше Samsung. LG само што објави дека ќе понуди поддршка и за AirPlay 2 и HomeKit во некои од моделите што ги лансираше во 2018 година, поточно во моделите SK и UK Велика Британија и моделите OLED B8 и Z8.

AirPlay 2 технологијата им овозможува на корисниците да емитуваат видеа, музика, подкасти и повеќе директно од iPhone, iPad или Mac на компатибилен телевизор без потреба од Apple TV. Благодарение на компатибилноста со HomeKit, што ја нудат и некои модели на LG, корисниците можат да го вклучуваат телевизорот, да ја контролираат јачината на звукот, да го менуваат влезот на видео и многу повеќе со користење на гласовни команди на Siri или преку достапната Home апликација на iOS и macOS.

Очигледно, се сметаше дека корејската компанија ја преиспита одлуката да не ги вклучува моделите лансирани во 2018 година, откако имаше 20.000 барања (преку Change.org) од корисници кои биле погодени од оваа комерцијална одлука. Ажурирање на софтверот за модели што ќе бидат компатибилни и со AirPlay 2 и со HomeKit ќе пристигне подоцна оваа година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.