Мајкрософт ќе лансира специјален Xbox за да се натпреварува со Apple TV 4

Xbox-Apple-телевизија

Минатиот септември, Apple претстави три уреди. Од сето тоа што го претстави, и iPhone и iPad Pro додадоа неколку вести за добредојде, но кои следат патоказот што Apple го користи веќе неколку години со најистакнатите разлики во 3Д допирот на iPhone 6s и iPad Pro на екранот со 12,9. Третиот уред беше најперспективниот, четвртата верзија на Apple TV што дојде со сопствена продавница за апликации што отвора цела низа можности.

Во неколку наврати реков дека конвенционалните конзоли треба да се обноват или исчезнат. Јас го кажав тоа затоа што најпријатно е да имаме мал уред со многу опции секогаш поврзан со телевизорот во нашата дневна соба, што ќе ни овозможи да играме во секое мртво време. Според Бизнис Insider, Мајкрософт мисли исто како мене и ја разгледува можноста за создавање на Помал и поевтин Xbox да се натпреварува со четвртата генерација на Apple TV.

Добрата работа за долгорочната иднина и лошата за блиската иднина е што „Мајкрософт“ ќе го направи својот сет-топ бокс по патот поставен од „Епл“. Велам дека е добро за во иднина затоа што предлогот на Мајкрософт Може да работи само апликации од Windows Store, што несомнено ќе понуди многу намален каталог на почетокот, но кој ќе го привлече вниманието на развивачите кои создаваат видео игри за платформата на Microsoft, нешто од што сите би имале корист, сопственици на Apple Вклучен телевизор.

На гејмерите повеќе бара, не грижи се. Овој нов Xbox не е наменета за замена на работните конзоли, барем првично, ако не биде дополнување или да го привлече вниманието на случајните гејмери. Јасно е дека ако „Мајкрософт“ има намера да се натпреварува со „Епл ТВ“ за доминација во нашата дневна соба, тоа не може да го стори со уред кој ја удвојува цената на сет-боксот на Купертино.

Ако на крајот се решат да ја лансираат оваа нова намалена верзија на нивниот Xbox, и сè уште треба да се сомнева бидејќи тоа беше идеја што тие веќе ја отфрлија пред две години, нивното пристигнување ќе се случи крајот на 2016 година. Неговата цена е сè уште непозната, но најверојатно ќе се продава за цена слична на цената на четвртата генерација на Apple TV.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис В. dijo

  Ајде, што е доживотно Xbox One Slim, што ќе се случува, исто како што Sony ќе направи со својот PS4 ... сега, причината што Мајкрософт тоа го прави е затоа што игрите можат да се играат на Apple TV (на мобилни телефони на цел екран ) да се натпреваруваат со тоа, бидејќи тие сметаат дека тоа е "закана", таму се откачуваш во бои….

  1.    Жозе dijo

   Вие навистина навивате дека тоа нема да биде Xbox ONE Slim, тоа ќе биде мал мини xbox со мал процесор за обични игри и како паметен телефон.

 2.   Александар dijo

  Па, тие треба да гледаат на тоа како закана, Apple отсекогаш бил поефикасен и во хардвер и во софтвер. Не гледам зошто Мајкрософт не треба да дејствува, сега мора да има многу за да не копира некои од патентите како што правеше Самсунг.