Razer Kishi, конечно играњето на iPhone е задоволство

Го разгледавме контролерот за игри на iPhone, Razer Kishi, контролер со кој искуството за играње на вашиот телефон радикално се менува. Конечно ќе играте на вашиот iPhone како на конзолата за игри.

клучните карактеристики

Во кутијата на овој Razer Kishi го наоѓаме контролното копче и некои дополнителни адаптери, за да ги користиме во случај iPhone што го користиме да е мал. Стандардно носи некои адаптери кои совршено се вклопуваат со поголемите. Во ова видео можете да го видите iPhone 13 Pro Max, најголемиот телефон на Apple, а од него се добива впечаток дека во него може да се смести и поголем.

Направен е од пластика и има две аналогни стапчиња, 8-те класични копчиња на кој било контролер за видео игри и вкрстена точка. Неговиот распоред е сличен на оној на другите контроли на брендот, повеќе во стилот на „Xbox“ отколку „PS“. Како играч на ПС потребно е малку повеќе работа за да се навикнеш на овој аранжман, но тоа е проблем кој едвај трае некое време.

Razer избра да го користи Lightning конекторот за овој контролер, што на почетокот може да изгледа како неуспех во ова време кога сè е безжично, но мене ми изгледа како успех. Прво затоа што вака не е потребна батерија за напојување на контролорот, тој е секогаш подготвен за употреба бидејќи ја користи моќта на вашиот iPhone. Второ, бидејќи избегнуваме секаков вид одложување помеѓу притискањето на копче и неговото влијание врз играта, секое дејство што ќе го наведете на контролерот се извршува веднаш во играта.

Има женска Lightning конекција во долниот десен агол, така што можете да го користите кабелот за iPhone за да го наполните телефонот додека ја играте играта. Не е за поврзување на слушалки Lightning или други додатоци, тоа е само пристаниште за вчитување. Нема ниту џек конекција, ако сакате да користите слушалки (препорачано) мора да бидат безжични.

Конечно имаме уште три дополнителни копчиња кои имаат доста ограничена функционалност во повеќето игри. Во оние што се оптимизирани за овој тип на контроли, како што е Асфалт, онаа од десната страна отвора мени, а Home (иконата на куќа) се користи за враќање назад. Но, во повеќето игри тие се бескорисни. Копчето со три точки се користи за правење слики од екранот со двапати притискање. Има и некои LED диоди од десната страна кои се бескорисни во мојот случај, иако горната треба да свети црвено кога ќе се приклучи iPhone, што не се случува.

Компактен и квалитетен

Се соочуваме со контролно копче на брендот Razer, кое мора да го имаме на ум во секое време кога ги оценуваме неговите квалитети. Квалитетот на материјалите и изработката на истите е висок, со чувство дека имате добар производ во вашите раце. Системот избран за приклучување на iPhone е необичен. Морам да признаам дека на почетокот ми се чинеше доста рудиментарно ... ластик што ги спојува двата дела? Но, кога го имате во ваши раце и го користите, вистината е дека ми се чини прилично генијален систем и дека е изведен со многу внимание на деталите и добри завршетоци.

Системот за проширување и преклопување е едноставен за ракување, а резултатот е тоа што, кога играте, имате прилично солиден сет на контролер-iPhone на кој нема ништо да му завидува на сензацијата кога играте со Nintendo Switch, на пример. Од друга страна, кога не го користите, имате многу компактен додаток кој можете да го ставите во секој џеб и однесете каде било. Единственото нешто што не ме убедува: треба да го отстраните капакот од iPhone за да го ставите, но не можете да имате сè.

Играње со Razer Kishi

Контролите на допир на екранот се ужасни за огромното мнозинство на видео игри, тоа е нешто за што ќе се договориме. Кога Apple ја објави компатибилноста на контролорите на PS4 и Xbox со iPhone и iPad, тоа беше вистински одмор. Со iPad играм многу (добро, многу за моето мало слободно време) со PS4 контролерот и генерално сум среќен, иако со некои игри како COD забележувам одредено доцнење што многу ме нервира. Меѓутоа, со iPhone работите се менуваат затоа што ... каде да го оставам iPhone додека ја преземам контролата на конзолата? Па јас барав решение како Razer Kishi.

Чувството кога го држите далечинското прикачено на iPhone е одлично, копчињата имаат притискање и повратни информации на ниво на конвенционални контроли, аналогните стапчиња се многу удобни а одговорот во играта е моментален. Сензацијата е онаа на играње со вистинска конзола за игри (освен разликите означени со квалитетот на играта, очигледно). А тоа што не мора да се надополнува ми изгледа успех во секое правило.

Добрата вест е дека од сите игри што ги пробав, а кои беа многу, сите тие работат со контролното копче во самата игра. Во менијата на играта, само некои од нив може да се контролираат со контролорот, движејќи се низ менијата на играта користејќи ги рачките и копчињата на контролерот. , што не е голема работа, но е малку досадно. Тоа не е нешто што е во рацете на Razer, туку на развивачите на игрите кои треба да ги оптимизираат за целосна контрола. Во секој случај, инсистирам, тоа не е нешто што го намалува одличното гејмерско искуство со контролерот.

Мислење на уредникот

Razer го донесе своето искуство во светот на контролорите на овој Razer Kishi, специјално дизајниран за iPhone. Компактен и со добар квалитет, во голема мера го подобрува искуството за играње на iPhone, правејќи ја сензацијата на играње на iPhone што е можно поблиску до онаа на играње на конзола за игри. Сега ни останува само да имаме вистински игри на iPhone или Apple конечно да се обложи на стриминг игри на својата платформа, иако во нив веќе може да се ужива преку Safari. Цена од 95 евра (понекогаш прилично поевтино) на Амазон (линк) е совршен додаток за оние кои играат со својот iPhone или за оние кои не почнуваат да играат.

Киши
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
95
 • 80%

 • Киши
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Компактен и квалитетен
 • Копчиња и стапчиња на ниво на контроли на конзолата за игри
 • Без батерија или доцнење
 • Компатибилен со сите големини на iPhone

Contras

 • Дополнителни копчиња со ограничена функционалност
 • Генерално неподдржани менија за игри

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.