Seagate воведува безжична меморија компатибилна со iOS

Хард диск на Seagate

Стануваат се почести надворешни мемориски погони компатибилни со iPhone или iPad. Тие се многу валидна опција за зачувување на кој било вид датотека без зафаќање на внатрешната меморија на самиот уред, односно за пристап до оваа содржина потребно е да имате апликација од трета страна.

Искористувајќи го почетокот на CES во Лас Вегас, Seagate претстави хард диск од 500 GB капацитет со безжична конекција преку WiFi, со што се елиминира зависноста од кабли. Оваа единица се карактеризира и со понуда на автоматски функции за бекап на нашите фотографии и видеа, многу корисни ако сакаме да престанеме да користите iCloud или да сакаме трета резерви на нашата содржина.

Друга забележителна карактеристика на хард дискот Seagate е тоа што има внатрешна батерија што нуди опсег до девет часа. Ако сакаме да одиме на патување со него, можеме да го користиме без никакви проблеми дури и ако во близина немаме извор на енергија.

Овој мемориски погон на Seagate ќе биде достапен во пет неверојатни бои (зелена, сина, сива, црвена и бела) и ќе има цена од САД долар 129,99. За оние кои се заинтересирани, тој ќе се најде во продажба овој месец и ќе може да се набави на веб-страницата на производителот или кај дистрибутерите како „Бест купува“ или „Амазон“.

Сигурно ова ќе биде само една од многуте додатоци што ќе ги видиме во CES 2015, еден од најголемите технолошки саеми во светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   iManolo dijo

    Изгледа многу интересно. Можете ли да кажете како точно се вика моделот? Ви благодарам.