watchOS 10 ќе ги редизајнира своите апликации за да се прилагодат на Apple Watch Ultra

Почетен екран редизајниран како концепт на watchOS 10 На гласини околу watchOS 10 се многу јасни и силни: голема промена на дизајнот и концептот да го приспособи оперативниот систем на новите потреби на корисниците. Постојат шпекулации за пристигнувањето на графичките контроли на екранот на апликацијата, со што дефинитивно завршува саќе што ги прикажува сите апликации во моментов. Новите протекувања пристигнуваат само 48 часа по финалната презентација на watchOS 10 кои го обезбедуваат тоа Сите домашни апликации ќе бидат редизајнирани за целосно искористување на екранот на Apple Watch Ultra.

Apple Watch Ultra ќе го искористи редизајнот на watchOS 10

Apple Watch Ultra е најголемиот паметен часовник создадена од Apple. Со резолуција од 410×502 пиксели и површина на гледање од 1,185 mm², тој го сочинува еден од најголемите екрани во Apple Watch. Ова го прави дека повеќе информации одговараат и можеме да уживаме во поцелосни визуелни искуства. Очигледно Apple го сфати ова и watchOS 10 ќе оди кон таа точка, за да се осигура дека поголемите екрани покажуваат повеќе содржина не само на почетниот екран, туку и со секоја од матичните апликации.

Концепт WatchOS 10
Поврзана статија:
Овој концепт на watchOS 10 го револуционизира почетниот екран со виџети

Марк Гурман, аналитичар во Блумберг, беше јасно во последниот пост пред WWDC23: Apple има за цел да подобрување на основните апликации за часовник за Apple Watch Ultra со нови дизајни за искористување на големите екрани, не само на верзијата Ultra туку и на поголемите модели на останатите часовници.

И сета оваа цел е поврзана и со поплаките од корисниците на Apple Watch Ultra кои виделе како, дури и со голем екран, апликациите не се изменети од нивното лансирање. Со објавувањето на watchOS 10 ова ќе се промени. а програмерите исто така ќе можат да се прилагодат на упатствата за дизајн за да ги променат своите апликации и уживајте во повеќе содржини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.