YouTube Music достигна 50 милиони корисници

Неколку години, Apple не ја ажурира бројката од 60 милиони претплатници која ја имаше својата музичка платформа за стриминг во јули 2019. Причините се непознати, но може да се поврзани со истите причини што ја натераа компанијата да не ги објави бројките за продажба на iPhone, iPad и Mac.

Додека Spotify продолжува да расте секој квартал и планира да достигне 400 милиони корисници до крајот на годината (вклучително и претплатници и корисници на бесплатна верзија со реклами), се чини дека тоа не е единствената платформа за стриминг музика што го прави тоа со добро темпо. Google го објави бројот на корисници на својата музичка платформа за стриминг YouTube Music.

Според гигантот за пребарување YouTube Music и YouTube Premium, во моментов го користат 50 милиони корисници. Во оваа слика вклучени се корисниците кои се во фаза на тестирањеНа Откако Google го смени името на својата музичка платформа за стриминг од Google Play Music во YouTube Music, платформата забележа огромен раст.

Google тврди дека нејзината платформа за стриминг е месечната претплатничка услуга што расте најмногу денесНа Исто така, известува дека минатата година платила повеќе од 4.000 милијарди долари за музичката индустрија. Лион Кох, глобален директор за музика во Гугл наведува дека:

Имаме неверојатни производи на YouTube Music и YouTube Premium кои нудат навистина единствена вредност за уметниците и креаторите и најдобро искуство за fansубителите на музиката и loversубителите на видеото. Ние сме на своја трева: нема никаде на друго место каде што фановите можат да имаат непрекинат пристап до најголемиот и најразновидниот каталог на музика, уметници и култура.

YouTube Music е со цена од 9,99 евра месечно и дозволува пристап без реклами до целата музика, музички видеа и друга содржина. За 3 евра повеќе, 12,99 евра, ќе најдете YouTube Premium, кој ни ги нуди истите услови како YouTube Music, но ги отстранува и сите реклами на YouTube.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.