AirPods ги откриваат слабите точки на Apple

AirPods се последното издание на Apple, додаток за нашите уреди што претставува важен напредок во однос на конвенционалните безжични слушалки поради неговата лесна конфигурација и поврзување, неговата автономија и совршената интеграција со екосистемот на Apple. Но, AirPods исто така разоткрија некои слабости на Apple во различни области: Siri, watchOS, tvOS ... Ова се недостатоци или лоши имплементации кои досега не се истакнуваа многу, но AirPods сјаеја.

Сири, вечен чирак

Повеќе од виртуелен асистент, Сири секогаш изгледа како слаб студент. Да, напредуваше, но со премногу бавно темпо. AirPods скоро бараат да започнеме да го користиме асистентот на Apple, но излегува дека кога ќе сфатиме дека има работи што не можеме да ги постигнеме и мораме да го извадиме iPhone од џеб. Дали сакате да слушате подкаст на Кастро или на Облачно? Па, од слушалките на Apple кои се повикуваат на Siri нема да можете да го направите тоа. Дали сакате да ја зголемите јачината на звукот без интернет покриеност во авион? Па, нема да го добиете ниту со Сири.

Да, вистина е дека можеме да го користиме нашиот Apple Watch, кој го има, да ги направи сите тие работи без да го извадиме iPhone од торбата, но тоа не е она што го сакаме. Ако нашите AirPods не принудат да го користиме Siri за да контролираме сè, Siri треба да го стори токму тоа: да контролира сè. Интеграцијата со апликации од трети страни пристигна оваа година со iOS 10, но не е завршена, и се чека прашање што Apple мора да го реши. Исто како и потребата да се користи Интернет дури и за вакви секојдневни задачи како зголемување на јачината на звукот на репродукцијата. Барање до Википедија бара врска, но многу други задачи што се извршуваат директно на нашиот уред за кои е целосно непотребно да имате интернет-врска. Тоа е цена што Siri може да работи офлајн, беше порано и сега е уште поголема.

Музика на Apple Watch

Да, Apple може да се пофали дека неговиот Apple Watch може да складира до 8 GB (нешто помалку) содржина и дека благодарение на тоа можеме да слушаме музика директно од часовникот без да мора да го користиме iPhone. Со Apple Watch Series 2 и неговиот GPS можеме дури и да излеземе да спортуваме без iPhone и да не изгубиме никакви податоци за нашето патување, вклучително и заговор на мапа. И тоа е вистина, но начинот на кој тоа е направено е доста неодолив.

Нешто што е несфатливо е дека можеме да ги синхронизираме само списоците со Apple Watch, а не списоците, туку „единствена плејлиста“. Ова е ограничување кое никој не го разбира во целост и уште повеќе се влошува со фактот дека синхронизацијата на таа листа на часовникот е бавна, екстремно бавна. Ако го додадеме и фактот дека промените што ги правите во списокот не секогаш ги наоѓате синхронизирани со Apple Watch, секако заклучокот е дека овој аспект на watchOS 3 е сè уште многу зелен.

Ограничувања со микрофонот

Нешто што негативно ме изненади е фактот дека микрофонот на Apple Watch тешко може да се користи како hands-free на вашиот iPhone, а не како извор на влез. Ако имате приложени AirPods и сакате да снимите видео, микрофонот се деактивира и се користи микрофонот на iPhone. Истото важи и кога користите други апликации за да снимите подкаст. Микрофонот на AirPods не е најдобар на пазарот, далеку од него, но зошто можам да го користам микрофонот на EarPods, а не оној на AirPods? Зошто Apple не ми дозволува да изберам кој аудио влез сакам да го користам постојано?

А ТВ Епл?

Зошто Епл го остави Епл ТВ надвор од екосистемот што непречено се интегрира со AirPods? Ги обединува сите потребни карактеристики за да биде внатре, и секако е уред кој ќе има голема корист од она што го нудат AirPods, но неразбирливо „магијата“ на AirPods не стигнува до Apple TV. Да, тој е компатибилен, но мора да ги конфигурирате како и сите слушалки со Bluetooth. Превид? Дали Apple сè уште го смета Apple TV за едноставно хоби?

Добра вест: сè е исправено

Најдоброто нешто во врска со сето ова е тоа што се занимава со проблеми со софтвер, и затоа со едноставно решение, едноставно како ажурирање. Вакво лансирање на производ што означува почеток на нова категорија за Apple (тие се првите безжични слушалки со бренд на Apple, надвор од Beats) не можеше да се направи без патоказ да ги означува потребните подобрувања, и овие неуспеси мора да бидат повеќе од забележани од нивните инженери, или така се надеваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ЕзеНХ dijo

    Одлично! Уживам да читам написи кои не се посветени само на цицање чорапи, туку да ги упатуваат потребните критики со цел да ги подобрат сегашните резултати. Благодарам