Alexa во слободен пад и илјадниците намалувања од Amazon

Siri

Алекса оваа година е одговорна за приближно 10 милијарди трошоци (бидете внимателни Американци) долари за Амазон оваа 2022 година и, со оглед на глобалната ситуација на технологијата, таа е една од главните делови со кратења што и обезбедуваат заштеди на компанијата.

Како бизнис, Амазон отсекогаш имал загуби во многу од своите бизниси (главно во Alexa и разликата или маржата помеѓу трошоците за продажба на многу од нејзините звучници) со цел да се прошири. Иако ова им функционираше досега (и доста добро), се чини дека овие денови се при крај и Компанијата што ја основа Џеф Безос ќе почне да намалува во многу делови од својот бизнис.

Планирано е тоа Амазон укина околу 10.000 вработени според последните информации и тоа ќе го прави насекаде низ светот. Еден од одделите што ќе има најголемо влијание ќе биде оној задолжен за производство на линијата производи Amazon Echo (звучници со интегрирана Alexa) и Prime Video. Според Business Insider, Алекса е во центарот на вниманието.

И токму тоа, единицата на дигиталниот асистент и производството на неговиот хардвер акумулираат некои загуби до 3 трилиони само во првиот фискален квартал од 2022 година според внатрешните податоци. Повеќето од тоа директно се поврзани со Alexa. Загубите се најголеми од целата компанија, удвојувајќи ги оние на нејзините физички продавници и бизнисот „супермаркет“.

Дел од проблемот произлегува од фактот што, под контрола на Џеф Безос, Амазон очекуваше уредите Echo и Alexa да ги вратат трошоците и да генерираат приходи охрабрување на клиентите вербално да прават повеќе нарачки (дали некој направил некоја? - Alexa, побарајте полнач за iPhone. Навистина? Кој? Како да изберам и да ги видам цените/зделките? Компатибилност? Глупости за повеќето производи).

Според очекувањата дека првично беше загубар, како и дека оригиналниот Echo ќе продаде повеќе од 5 милиони единици во првите две години, тимот превработен во 2016 година за да надмине 10.000 вработени. Како проект за домашно милениче на Безос, тимот доби и поголема заштита од внатрешните промени што ги погодија другите.

Но, се чини дека Алекса има капа

Како што минуваше времето, Амазон го откри тоа Alexa се користеше (и многу), но за акции со мала додадена вредност, а уште помалку за компанијата. Со други зборови, она што го бараме од Alexa не му служи на Амазон да генерира пари или прекумерно да го подобрува производот. „Алекса, пушти музика“ или „Алекса, извести ми за 10 минути“ се едни од најчестите употреби и ова не му служи многу на Амазон.

Во 2019 година, вработувањето за оваа област беше замрзнато, беа пополнети само слободните работни места кои се појавија кога тимот одлучи да го смени работното место. Сè е топка: нема мотивација за професионален развој, производот нема многу можности за развој, не можете да ангажирате да се обидете да го подобрите или да му дадете уште еден пресврт и луѓето на крајот заминуваат. Од ден на ден на компаниите.

Истата година, Амазон ги фокусираше своите напори на разбирање на финансиските перформанси на својот виртуелен асистент. Ангажирање специфичен тим за следење на однесувањето на корисниците кои купуваат преку Alexa (тие би имале малку работа) и претплати на Prime. Секако, резултатите беа катастрофални за Амазон.

En 2020, Самиот Безос почна да губи ентузијазам за Алекса, давајќи му помалку учество во Маркетинг кампањи. Тоа беше почеток на падот на виртуелниот асистент на Amazon.

Според последните информации, компанијата би проучувала која стратегија да ја избере долгорочно за Alexa. Би биле планирани безжични слушалки кои го вклучуваат самиот асистент или дури и производ со зголемена реалност, но многу е малку веројатно дека ќе излезат на виделина доколку кратењата продолжат во Амазон.

Со тоа што Амазон отпушта инженери со Алекса и со фокус на својот домашен робот „Астро“, Ова може да биде одлична можност за Apple да регрутира таленти и да го подобри Siri еднаш засекогаш. да може да оставите средина каде што само Google може да биде конкуренција на Siri и со многу потенцијал напред. Дали падот на Алекса ќе биде нов живот за Сири?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Франциско dijo

  Со лошите страни Сири е златен рудник, чудо од вештачка интелигенција.

  Каква ткаенина...

 2.   Абелуко dijo

  🤞🏼🤞🏼🤞🏼🤞🏼🤞🏼