Амазон сака слушалките Алекса да им конкурираат на AirPods

Амазон не сака да остане зад себе на пазарот за безжични слушалки, каде што AirPods на Apple постигнаа огромен успех. Компанијата на Jeеф Безос би сакала да лансира производ сличен на безжичните слушалки на Apple но со подобар квалитет на звукот и со „интегрирана“ Алекса.

Со пазарот на паметни звучници преполн со производи што вклучуваат и Алекса, покрај звучниците на самата Амазон, компанијата би сакала да влезе на пазарот за безжични слушалки така што вашиот виртуелен асистент може да доминира и на „преносливиот“ пазар.

Пристигнувањето на новите AirPods со можност за користење на Siri преку гласовната команда „Еј Сири“ без да мора да правите дополнителни гестови ја прави интеграцијата на виртуелниот асистент на Apple во вашите слушалки многу подобро, со оглед на тоа што тие секогаш зависат од уред со поврзување на Интернет за да можат да го користат, бидејќи немаат сопствено поврзување. Нешто истото би се случило и со слушалките од Амазон, според Блумберг, кои исто така нема да имаат своја поврзаност така, тие би зависеле од тоа дали Алекса ја инсталирале на паметен телефон за да можат да го искористат. Останува да видиме како тие ја постигнуваат оваа интеграција на iOS, каде што стандардите на Apple се многу построги од Google за Android.

Каде што слушалките во Амазон би се подобриле на AirPods, тоа би било во аудиото, бидејќи компанијата е насочена кон тоа квалитетот да биде повисок за да се разликува од слушалките на Apple. Тие би имале дизајн сличен на AirPods, без дополнителна поддршка за увото, како што го имаат Powerbeats Pro. Тие исто така би вклучиле и кутија за полнење за да ја прошират нивната автономија. Откажување на бучава или водоотпорност? Ништо не е кажано за овие карактеристики, ниту за нивната цена, иако сигурно ќе биде многу конкурентно, како што често се случува со производите на Амазон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   @diego_nrg dijo

    Каде што гледам поголема конкуренција, ќе биде Алекса на часовник, со поврзување со домашната автоматизација и кренете ја раката за да побарате паметни сцени само со тоа што ќе ви кажам да исклучите светла, да го поставите алармот или да слушате музика во домашното опкружување со истиот wifi, и надвор од домот само за прашања, вести и игри што ги има во својата продавница за вештини за alexa, за кои размислував долго време, ако идејата дојде на господинот Jaff Bezos и тој би го купил за јас, да, слушалките од јаболка не ги менуваат. Тие се премногу добри со iPhone и Siri.