AnkerWork B600, најкомплетната веб камера на пазарот

AnkerWork B600 е многу повеќе од само веб камера бидејќи вклучува, покрај камерата од 2K 30 fps, два звучници, четири микрофони и LED лента за осветлување со затемнување.

Веб камерите станаа незаменливи за повеќето во денешно време. Или за да правиме видеоконференции на работа или со пријателите и семејството, или да правиме свои преноси Во живо, поседувањето веб-камера е суштинско на речиси сечиј десктоп, а производителите ги подобруваат своите модели со облози што ги надминуваат конвенционалните веб-камери, како што е оваа AnkerWork B600 која е многу повеќе од обична веб-камера.

Како камера наоѓаме квалитет 2K (1440p) до 30 fps, супериорен во однос на повеќето веб-камери што ќе ги најдеме на пазарот. Но, вклучува и два звучници од страните, четири микрофони и LED лента прилагодлива по интензитет и температура, што постигнува соберете се што ви треба во еден уред да се истакнете на вашите видеоконференции.

карактеристики

 • Резолуција на слика 2K (1440p)
 • Рачно и автоматско контролирано осветлување (осветленост и температура)
 • 4 микрофони
 • поништување на бучава, поништување на ехо
 • Автоматски фокус
 • Подобрување на сликата со помош на вештачка интелигенција
 • Прилагодлив FOV (65º, 78º, 95º)
 • покритие за приватност
 • 2 звучници 2W
 • H.264 видео формат

Видео лентата, како што AnkerWork ја нарекува својата B600, е тешка и голема, значително поголема по големина и тежина од повеќето други модели со кои сте запознаени. Вклучува и елементи кои ниту една друга веб-камера ги нема, така што разликата е повеќе од оправдана. Неговата конструкција е добра, со пластика како доминантен материјал но со метален финиш што му дава врвен изглед. Изгледа многу цврсто и покрај неговата големина има дизајн што нема да ви пречи да го додадете на вашиот десктоп.

Можете да го поставите на врвот на мониторот, како и секоја веб-камера, но исто така имате можност да користите статив или кој било друг систем за прицврстување што има 1/4 завртка благодарение на конецот на неговата основа. Основата може да се прилагоди на секој монитор, без разлика дали е тесен како лаптоп или подебел, дури и со закривен грб, како во мојот случај. Многу добро се држи и е стабилен. Можете да го навалите и ротирате за да го добиете вистинскиот агол за фокусирање на вас.

За да го поврзете со вашиот компјутер, има USB-C на USB-C кабел, кој ќе се погрижи да ги носи сите информации за сликата и звукот, но исто така, и прв пат го гледам во камера од ваков тип , има потреба од дополнително хранење, претпоставувам за лентата со LED светло. Ова напојување се постигнува преку кабел со адаптер за напојување кој оди директно во штекер, не се поврзува со вашиот компјутер, така што ќе користи само еден од вашите USB-C. Вклучува и дополнителен USB-A за да поврзете дополнителен додаток, што ќе биде како да сте го приклучиле на компјутерот, нешто што никогаш не боли.

Дизајнот на фотоапаратот е дизајниран така што самиот капак, оној што ви дава спокојство дека никој не ве гледа кога не го сакате, е оној во кој е сместена лентата за LED осветлување, така што кога отворете ја камерата, LED лентата се наоѓа веднаш над објективот за да го осветли вашето лице. Предна LED диода ви кажува дали камерата се користи (сина) или дали микрофонот е активен или не (црвен). Конечно, имаме две странични копчиња на допир за активирање на микрофонот и LED лентата и предна контрола на допир за контрола на осветленоста на LED лентата.

Апликација AnkerWork

Сите рачни контроли понекогаш ни се корисни, но обично е попрепорачливо да се користи глувчето за да се контролираат сите овие функции, а за ова имаме апликација AnkerWork што можеме да ја преземеме и за Windows и за macOS (линк). Со оваа апликација можеме да го контролираме квалитетот на сликата (резолуција, FOV, осветленост, острина...) и осветлувањето (интензитет и температура).

 

Апликацијата ни нуди некои автоматски функции кои користат вештачка интелигенција за да се контролира себеси. На пример, можеме да го активираме автоматското осветлување, или она што се нарекува „Solo-frame“, режим на слика во кој камерата ве следи и секогаш ве држи на екранот, слично на она што Apple го прави со својата „Center Stage“ во FaceTime. Имаме и неколку интересни функции како „Anti-Flicker“ за да го избегнеме досадното треперење на некои светла при користење на камерата.

Слика, светлина и звук

Квалитетот на сликата на камерата е добар, дури и во ситуации со слаба осветленост благодарение на LED лентата, која ќе ја анализираме подоцна. За тестот што можете да го видите во видеото што ја придружува статијата, ги користев истите услови што обично ги користам при стриминг на нашиот подкаст на YouTube, кои се токму прилично неповолни услови но тие оставаат добар впечаток за перформансите на камерата.

Вистина е дека во некои моменти од снимките забележав дека има донекаде претерано измазнување на сликата, претпоставувам поради сето намалување на шумот и други модификации кои вештачката интелигенција ги прави автоматски. Но, освен деталите, општо Сосема сум задоволен од резултатот на камерата во овој поглед. Исто така, имајте на ум дека секогаш користам најмал агол на гледање, така што сликата е отсечена и неизбежна е извесна загуба на квалитетот.

Голема одговорност за квалитетот на сликата во LED лентата што ја вклучува камерата. Искрено, мислев дека ќе биде нешто бескорисно, како што се случува во другите камери што го носат и не придонесува апсолутно ништо, туку сосема спротивно. Ефектот на осветлувањето во видеото е забележлив, а и регулирањето на осветленоста во интензитет е доста корисно. Она што ми недостига е дека можете да ја контролирате температурата на сликата, не само од светлината, бидејќи забележувам дека боите се прилично топли дури и кога го користам фотоапаратот во најстудениот тон.

Ова се двата елементи кои имаат најдобри перформанси во овој AnkerWork B600, без сомнение. Следен е микрофонот, или наместо четирите микрофони, кои работат добро но последната нота не е толку висока како со сликата или осветлувањето. За многу вештачка интелигенција, намалување на бучавата и ехото и други елементи што ги вклучуваат, невозможно е четири микрофони лоцирани толку далеку од мојата уста и во просторија што не е звучно изолирана да понудат резултат споредлив со квалитетен микрофон како еден што го користев во поголемиот дел од видеото.

ова е перспективата на некој чија главна употреба е стриминг, но ако се фокусираме на видеоконференции, неговиот резултат е подобар од оптималниот. Многу интервјуирани на телевизиските програми во ударен термин би сакале да го имаат аудиото што го нуди овој B600 со неговите четири микрофони. Функцијата Voice Radar што се фокусира на вашиот глас дури и кога сте далеку е корисна и за состаноци со повеќе учесници кои се подалеку од камерата.

И ги оставам за крај двата звучници со моќност од 2W сместени на страните на камерата. Тие се добро решение за оние кои користат компјутер без звучници, но не се приближуваат до она што посветените звучници можат да ни го понудат. звукот има фер моќ и фер квалитет, без повеќе. Повторно, за видео конференции, повеќе од доволно, но слабо да се користи како главен звучник на редовна основа на вашиот компјутер.

Мислење на уредникот

Камерата AnkerWork B600 е совршена за оние кои бараат се-во-едно решение за нивните видео конференции или камера со добар квалитет за пренос. Со добар квалитет на сликата и изненадувачки добра лента за осветлување, таа е совршена за преноси во живо или за воодушевување на сите на видео конференции. Другите две функции, микрофоните и звучниците, не го достигнуваат потребното ниво за пренос во добри услови, иако се повеќе од соодветни за видеоконференции. Неговата цена е висока, наоѓајќи ја во Амазон за 229,99 евра (линк) иако земајќи го предвид сè што вклучува, тоа не е толку многу.

AnkerWork B600
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
229,99
 • 80%

 • AnkerWork B600
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: Мај 6 2022
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Сликата
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите

 • Квалитет на слика
 • вградено осветлување
 • Микрофони и звучници погодни за видео конференции
 • Изградба на квалитет
 • добар софтвер

Contras

 • Недоволни микрофони за пренос
 • Недоволен звучник за вообичаена употреба

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.