Apple конечно ги лансираше претплатите и каналите на Apple Podcast

Apple Podcasts на iOS 14.6

Apple сакаше да направи квалитетен скок до Епл Подкаст. Ова беше најавено во априлскиот говор каде што најавија измени во концептите на платформата. Пристигнувањето на претплати на канали и подкастинг услуги. Целта? Постигнете уште поголемо зајакнување на креаторите, обезбедувајќи им се повеќе и повеќе алатки за да ги задоволат барањата на слушателите и нивните следбеници. Сепак, лансирањето на овие канали беше одложено и иако беше закажано за почетокот на мај, тоа не се случи. Е сега кога Apple ја шири целата инфраструктура за вести околу Apple Podcast со новото објавено во април.

Каналите и претплатите на „Епл Подкаст“ доаѓаат на iOS и macOS

Веста што доаѓа на „Епл Подкаст“ е позната на заедницата веќе неколку месеци. Сепак, првичните планови за Големото јаболко не можеа да се реализираат и по одложување од еден месец, Веќе ги гледаме презентираните вести на нашите уреди. Сепак, ќе бидат потребни неколку дена да се заврши целиот тек што ги вклучува сите објави и новости интегрирани во самата апликација.

Да се ​​потсетиме дека двете клучни новини се доаѓањето на претплати и канали до платформата. Со оваа нова номенклатура, копчето „Следи“ ќе ни овозможи да бидеме во тек со подкастот што го сакаме, додека терминот „Претплати се“ имплицира платете претплата за пристап до тој подкаст и неговата споредна содржина.

Spotify
Поврзана статија:
Платформата за подкаст за претплата на Spotify ќе наплати 5% провизија од втората година

За креаторите на содржини има промени и како што Apple ги лансира Програма „Епл подкастери“ да може да поставувате содржини под претплата. Лошата страна е што има вредност од 20 долари годишно, како и програмерите плаќаат годишна такса за Програмата за развој на Apple. Оваа претплата му овозможува на креаторот да испраќа содржина под претплата што во текот на првата година ќе добие 70%, бидејќи Apple ги џебуваше преостанатите 30% во форма на провизија. Таа комисија паѓа за половина во втората година од програмата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.