Apple Podcasts ја менува опцијата од „претплати“ во „следи“ во iOS 14.5

Apple Podcasts од Apple

Светот на подкасти тоа значително расте. Постојат големи платформи кои инвестираат големи суми на пари во зајакнување на секторот за објавување во општеството: нови функции за корисниците, промоција на популарни креатори или олеснување на објавувањето содржина. Apple Podcasts е една од најкористените платформи да се следи оваа содржина и во рака е А. реформа на концептот на подкасти за оние на Купертино. Во iOS 14.5 веќе има изменето опцијата да се „претплатите“ на опцијата „да продолжите“ отворајќи ја вратата за оваа реформа за која зборувам.

Лексичка промена за зајакнување на објавите на Apple

Ако ги анализираме поимите преку речникот на Кралската шпанска академија, гледаме дека терминот претплатете се во четвртото значење се однесува на претплаќање за добивање на публикација во серија или од фасцикли. Терминот претплата е поврзан со плаќање или инвестирање пари за добивање на таа содржина. Наместо тоа, терминот следи не носи конотација за инвестирање пари, па затоа се користи повеќе за да се држи чекор со нешто или некого.

Поврзана статија:
Apple лансира нови Подкасти за најмалите во семејството

Затоа многу платформи за објавување и стриминг на музика го сменија терминот „претплати се“ на „следи“. Тоа ги направи корисниците поголема веројатноста да комуницираат со различните елементи, без страв дека нема да можат да уживаат во содржината ако треба да плаќаат.

Apple го направи истото на својата платформа Apple Podcasts во бета-верзиите iOS 14.5. Ова ни дава поглед промена на концептот во платформата Големото јаболко тоа може да вклучува ексклузивна содржина за вистински претплатници, корисници кои плаќаат одредена сума пари за пристап до неа. Овој вид на деловна активност е веќе достапен во многу други услуги и може да биде дека Apple многу скоро ќе скокне до него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.