Дали Apple TV има иднина како конзола? Мојот одговор е да

AppleTV

Најновата генерација на AppleTV го издаде овој уред од етикетата „хоби“ за да му даде нов мултимедијален центар.

Отворањето на а AppleTV AppStore и вклучување на нови функции и Siri отворија нов нов свет на можности за уред кој практично не беше многу корисен порано, особено овде во Шпанија.

Вистина е дека AppleTV 3 е многу добар за користење AirPlay, гледање видеа на YouTube, користење Netflix (сега кога конечно е достапно во Шпанија) и пристап до одредени канали или изнајмување и гледање филмови преку Интернет, но ништо повеќе, не имаат Siri, интерфејсот беше благ, имаше неколку функционалности, не беше можно инсталирај апликации, итн итн итн ...

Со Apple TV 4 ова се смени, Apple објави TVOS, верзија на iOS за AppleTV многу покомплексна отколку порано софтверот на овие уреди, со tvOS излезе ексклузивен AppStore за Apple TV, Siri, прекрасен, флуиден и модерен интерфејс, накратко, нов свет на можности отворен за AppleTV.

Gamepad

На ова, Apple додаде нов контролер наречен Siri Remote, кој има контрола на допир и микрофон и совршена комбинација, додавајќи поддршка за MFi контролери рака под рака со чип како Епл A8, чип што се покажа како многу моќен благодарение на неговата 64-битна архитектура и компатибилност со Метал, неговиот API за подобрување на графиката.

Овие најнови случувања го воведуваат Apple TV во конзола светот, можеби не на ниво на PS4, XBox One и други, но сигурно станува збор за да се натпреварува лице в лице со другите.

Перформанси за да одговара

iPad Pro

Разговаравме многупати за ова, чипот А8 на Епл е еден од најмоќните мобилни чипови на пазарот, јасно е дека А9 и пред се новиот A9X значително ги надминуваат нивните перформанси, овде може да се случи Apple да го земе првиот AppleTV со AppStore како експеримент и во зависност од степенот на прифатеност од страна на корисниците ќе го стави целото огревно дрво на скара (вклучително и верзијата X на неговиот чип) или би го оставил AppleTV како мултимедијален центар и неговата стандардна верзија на чипот.

Она што е јасно е дека AppleTV 4 е направен за да добие перформанси, чипот А8 не само што е способен да игра игри на FullHD 1080p без да се меша, туку внатрешно е докажано дека е способен да репродуцира 4K видеа без никаков проблем, фактот дека Apple не поддржа 4K во својата AppleTV е веќе тема што само тие ќе знаат како да ја објаснат, и ако на оваа докажана моќ и додадеме огромно ладилник што го има овој нов AppleTV и дозвола за зголемување на неговата температура ( Apple нема да се грижи многу ако вашата нова AppleTV стане малку загреана, за разлика од нашиот iPhone или iPad никој нема да мора да го држи тоа), ние имаме совршена комбинација, чип што ниту една игра во AppStore не успеа да ја стави во неволја и бесплатно да го демонстрираат својот целосен потенцијал.

Но, иднината е уште поперспективна, доколку корисниците го прифатат новиот AppleTV како мултимедијален центар и исто така ние ја користиме конзолата, ова е местото каде клучот лежи овој производ да плови, бидејќи не зависи од кој било тип на батерија, тие не треба да се грижат за ефикасноста на неговиот чип, а со огромната големина на новиот AppleTV, можно е да видам дека има многу простор фан со големина како онаа на MacBook Pro, комбинирајќи ја оваа големина, континуираното напојување и другите фактори, добиваме многу јасен резултат, Apple може совршено да додаде чип A9X во иден модел и да го донесе графичкиот дел на овој уред на нов ниво.

Замислете што може да се постигне со чипот на iPad Pro на екран со пониска резолуција (iPad Pro има резолуција поголема од FullHD), неограничено напојување (не зависи од батериите), па дури и систем за ладење (ладилник + мал тивок вентилатор ), оваа комбинација би го искористила максимумот од Чип A9X и тоа ќе ни даде незамисливи можности, не сакам да се осмелам да ги поистоветувам игрите со Call Of Duty Black Ops 2, но сигурно ќе беше прилично близу.

Влегување во нов пазар

Јаболко

Влегувањето на Apple во светот на конзолите исто така би бил важен фактор, ова би му обезбедило на Apple нов извор на приход преку нова публика, гејмерската јавност.

Досега сè укажува Apple ја презема оваа насокаАко ги погледнеме податоците обезбедени од Apple, графиконите зборуваат сами за себе.

За видео игри и апликации за уредување фотографии, видеа или графички приказ, графичкиот процесор е местото каде што владее, а Епл го подобрува својот графички процесор на многу повисоко ниво од процесорот, без да оди понатаму, графичкиот процесор на iPhone 6s е до 90% побрзо од оној на iPhone 6, скоро двојно, сепак процесорот е „само“ 70% побрз, ова покажува дека Apple го витаминизира делот за графички перформанси на своите уреди, бидејќи процесорот повеќе од што ги исполнува очекувањата и чипот за складирање значително се подобрува секоја генерација (последниот се приближува до перформансите на SSD), повеќе од исполнување на потребните перформанси за отворање и ракување со апликации, но бидејќи графичкиот процесор може да биде ограничен, тоа е местото каде што се концентрира.

Ако не е доволен доказ, ајде да погледнеме колку A9X се подобри, чипот iPad, iPad процесорот е 22 пати подобар од првиот iPad процесор, не е лошо, но ако го погледнеме графичкиот процесор, гледаме дека е 360 пати подобар од првиот iPadКако се чувствува оваа бројка? Според графиконот, Apple ги помножи перформансите на графичкиот процесор на iPad Air 2 со 2 во својот нов чип A9X, со што се постави во врвот на опсегот iOSКако би fitвер како A9X одговара на AppleTV ако го оставиме да шета бесплатно со напојување и ладење? Прашањето одговара само по себе.

iPad Pro

Со сето ова, компаниите како Нинтендо ќе видат загрозен нивниот бизнис, иако е точно дека тоа ќе ги спаси ексклузивноста на нивните видео игри за нивните платформи, не знам до кој степен корисниците ќе продолжат да дозволуваат да ни командува Nintendo купете ја вашата конзола само за да ги играте вашите видео игри, ова би било aвезда можност и за нив, бидејќи ако се случеше ова тие ќе имаа можност да се откажат и да ги ослободат своите игри за AppleTV, Можеш ли да замислиш?

Smash Bros Brawl on AppleTV, Mario Party, Super Mario Bros, Pokémon, The Legend Of Zelda, Sonic (секако вклучувам игри од други компании), сите игри по кои копнеевме во нашата дневна соба, на уред кој во пресврт ни овозможува да стримуваме од нашите iPhone телефони или да го гледаме Нетфликс од удобноста на нашиот тросед и да користиме контролери од трети лица за да ги играме своите видео игри, ако јас бев Сони или Мајкрософт, би сакал да гледаат ...

Моќност и разноврсност, но по која цена?

AppleTV

Се разбира, вклучете ги овие новости во нов Apple TV би ја зголемил својата цена, тогаш треба да излезат модели со чип A9X, вентилатор и капацитет од 64 и 128 GB простор, ова би било брутално бидејќи уредите со овие карактеристики совршено би се вклопиле во заеднички каталог со сегашните модели на AppleTV, тие би имале највисока цена достигнувајќи 300 и 400 евра и тие не би ја изгубиле продажбата на нивните помали сестри бидејќи секој корисник би избрал еден или друг модел според употребата што ќе ја даде.

Ова е исто така совршено со гласините кои во моментов кружат и најавуваат почеток на производство на а нов модел на AppleTV До почетокот на 2016 година, кога ништо не е објавено на AppleTV4, сигурен сум дека ослободувањето на овие два уреди не би предизвикало многу гнев од страна на нивните клиенти, бидејќи тие нема да видат намалени цени на нивните тековни производи, и датумот на крајот на 2016 година Би било одлично да ги намалите трошоците за производство и да можете да ставите на продажба ваков модел за половина од тоа што вреди iPad Pro.

Идна прогноза

враќање во иднината

Единствено што го спречува ова да се случи сме ние, ако порачаме и купиме видео игри ќе има видео игри, програмерите треба да стават повеќе батерии, но многу се труди и се предвидуваат фантастични наслови како што се Galaxy On Fire 3, Battle Sumpremacy Evolution, Modern Combat 6, Ashpalt 9, итн ...

Доколку ова се исполни и има видео игри што треба да се поклопат, Apple ќе го следи овој тренд, на крајот на краиштата тие сакаат само да ги продаваат своите производи, и ако видат дека јавноста бара графичка моќ тие ќе ни ја дадат, благодарение на металот API и вклучувањето чип со високи перформанси како A9X може да предизвика „Активизион“, „Електронски уметности“ и многу други да го привлечат вниманието на овој уред и да започнат да ги адаптираат своите видео игри, без сомнение, тоа би било нов ривал во екот на двајцата великани, и ако и Нинтендо попушти (со огромниот профит за продажба на своите игри на такви купени уреди), тој би можел да се истакне над PS4 и XBox One со тоа што ќе има видео игри што тие платформи ги немаат.

Заклучок

AppleTV

Сето ова е предвидување, претпоставка и реална информација, мешањето на она што го имаме со она што може да дојде може да се разгледа многу ветувачка иднина за овој уред, без сомнение, доколку издадеа AppleTV 5 со чип A9X и овие карактеристики, јас прв би го купил (доколку неговата цена не достигне 500 €).

И ти, Какво е Вашето мислење? Можете да го известите вашето мислење за тоа во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Чави dijo

  »Не знам до кој степен корисниците ќе продолжат да дозволуваат Nintendo да ни наредува да ја купуваме нивната конзола само за да ги играме своите видео игри»
  Од тука па натаму, повеќе не читам ...
  Мора да ги имате многу големи за да го ставите ова што зборува за Nintendo на блог на Apple, и како да е нешто негативно. Првата компанија што ги тера своите корисници да поминат низ рингот е самиот Apple, со своите комерцијални решенија и отфрлајќи ги стандардите ширум индустријата, управувајќи ги корисниците со нивниот крвав хир. Да се ​​каже дека Nintendo ги газди своите корисници затоа што ги принудувале да го купуваат својот хардвер, кога Apple го прави ова, приближувајќи се до границите на измама за потрошувачот, е непристрасно и претставува навреда за интелигенцијата на секој читател.

  1.    Хуан Колила dijo

   Станувањето сметка на iCloud е бесплатно и може да се направи од кој било оперативен систем, iTunes е достапен и за OS X и за Windows, Apple Music е за OS X, iOS, Windows и Android.

   Apple не принудува никого да ги купува нивните уреди за да ги користи неговите услуги (секако, бидејќи тие се дизајнирани за нивните уреди), очигледно не гледаме iMovie на Windows или Android бидејќи Apple се грижи да се грижи за нивните, но секој е бесплатно да купува iTunes и да гледа филмови од нивниот кауч со помош на компјутер.

   Уште повеќе, HealthKit и Swift се два проекти на Apple кои се со отворен код, од моментот кога Apple создава нов, помодерен програмски код, оптимизиран и едноставен, и го прави достапен за секого, така што дури и ако Google сака да биде изменет за да направи Android компатибилен со него (што би решило многу проблеми со перформансите), Apple не принудува никого да помине низ обрачот.

   Именувај ми 3 игри на Nintendo (глупостите што ми ги најавија да го донесат Wii Mii на телефоните не ми помагаат) кои се објавени за Android, iOS, PS4 или XBox, платформата е рамнодушна кон мене, име 3.

   Apple не ги лаже своите клиенти, кога некој ќе купи iPhone и потроши 900 € на тоа, тие го прават тоа затоа што сакаат, никој не ги присилил на закана со оружје или ги наплатил после повеќе, вие го земате уредот, тие ви даваат iMovie, Pages and Keynote, добивате целосен пристап до сите одлики и ажурирања на iCloud со години бесплатно, и да, ако излезе нова услуга како Apple Music, корисникот на iPhone ќе ја има пред корисникот на Android, а тоа е така затоа што вашите клиенти одете прво, оние што платиле за вашиот уред, а потоа и другите.

   Можете да ги спротивставите сите податоци што ги дадов на Интернет и да потврдите дека се точни, ако сте виделе дека вашата интелигенција е навредена, тоа е нешто што било единствено и исклучиво ваше, овој напис за мислење не навредува никого, Нинтендо може да заработи милиони маркетинг емулатори на нивните стари конзоли за паметни телефони и развој на нивните видео игри за PS4, XBox и AppleTV и би заработиле повеќе правејќи го ова и оставајќи ги настрана нивните конзоли отколку следејќи ги нивните механизми за создавање конзоли и видео игри исклучиво на исто ниво, затоа што тие измамуваат , Ве потсетувам дека по неколку години Wii, видовме купувачи бидејќи не се вратија да прават видео игри за таа конзола која е неповратно застарена.

 2.   Хулио dijo

  Мислам дека Apple има ас во ракавот во однос на делот за игри на AppleTV, мора да имаме предвид дека немаме пристап до GameCenter од tvOS, можеби тие работат на подобрување на функциите што го ставаат на ниво на која било конзола на тековниот пазар (работи како разговор со глас додека играте, можеби преку Facetime? Статус на пријатели, итн ...). Исто така, се сомневам дека наскоро ќе издадат „официјална“ Gamepad, која досега ја имаме само од трети компании. Ако Apple го поправи добро, може добро да ја погоди масата.

  Други сомнителни работи е дека tvOS е многу нов оперативен систем, тој е полуварен, ми недостасуваат многу работи, ми недостасува Safari дека со trackpad што го имаме на Siri Remote нема изговор да го немам, јас недостасувам Facetime, можеби со посебен додаток Надворешен iSight што работи преку Bluetooth? ...

  Па, да видиме како се развива AppleTV, јас сум прилично среќен и задоволен од тоа.

  1.    Dani dijo

   Да видиме дали разбрав правилно ... Зарем Apple не ги изневерува своите клиенти затоа што тие го купуваат ако сакаат и ако не, не, а Nintendo ги газди своите клиенти затоа што ги принудува да ја купат нејзината конзола? Дали Nintendo ќе заработуваше повеќе со развивање на своите игри со повеќе платформи, и тоа е веќе убедлива причина? Проклето, добро, да видиме кога Apple го лиценцира својот оперативен систем за други телефони и компјутери, кои ќе станат златни!
   Ако толку многу ги сакате игрите на Nintendo, ја купувате конзолата. Како што можам да кажам дека Епл ги „газди“ своите корисници, затоа што погледнете, ВИЕ ВИ принудува да го купите својот хардвер ако сакате да го користите неговиот софтвер, исто како што тоа го прави Nintendo. И погледнете, Nintendo се откажува од својот хардверски софтвер како што минуваат годините, исто како Aplle, погледнете повторно ... Со исклучок дека Nintendo не ви го расипува хардверот правејќи го неупотреблив, што го прави Apple.
   Но, се разбира, Nintendo им е шеф на своите клиенти ако „присили“ да го купи својот хардвер за да ужива во неговиот софтвер, но доколку тоа го направи Apple, и пред сè, правејќи го бескорисен како што минуваат годините. Неверојатно е како истото ако Apple го направи тоа добро, другите лошо. Фанбој во својата најчиста форма.

   1.    Хуан Колила dijo

    Повторувам, Свифт, iTunes, Apple Music, iCloud, софтвер и услуги на Apple кои се меѓу-платформски.

    Пребарајте Nintendo во AppStore ...

    Ако Apple лиценцираше OS X за други машини, тоа би ја изгубило својата благодат, OS X е софтвер кој се карактеризира со тоа што е направен на исто ниво со Macs, на овој начин хардверот и софтверот одат заедно и Apple знае како да го оптимизира, ако го лиценцирате за секој што ќе го инсталира OS X, тој ќе стане Linux или Windows.

    Она што мислам е: без уред на Apple можете да користите iCloud, iTunes, Apple Music, Swift, па дури и Pages, Keynote и Numbers од iCloud (Интернет).

    Ако сакате да користите нешто од Nintendo, поминете низ полето за нивна конзола, било што, тие немаат НИШТО во AppStore, или во Google Play, или во ПС-продавницата или каде било, за да видите дали сме помалку одвратни од оние кои ја пишуваат услугата на Apple, јасно е дека не е совршена компанија, но не е ни приближно затворена како Nintendo.

    1.    Луис V dijo

     Ми се чини дека стануваш малку збунет ... не можеш да го споредиш светот на индустријата за видео игри со компјутерската индустрија, бидејќи тие работат на сосема поинаков начин. Apple дава можност да креира сметки на iCloud, како и да тестира страници преку Интернет, броеви и други стории затоа што тие се алатки што денес можете бесплатно да ги најдете благодарение на слободниот софтвер, јас ја гледам како можност да кажам 'исто така сме на задачата на оваа тема, а ние исто така ги ставаме на располагање на нашите алатки на корисниците, на тој начин тие исто така можат да добијат следбеници.

     Во светот на видео игрите, никој од големите 3 (Сони, Нинтендо или Мајкрософт) не дава ништо бесплатно, најмногу нешто хоријап за поврзување на мобилниот или таблетот со конзолата во игра и малку повеќе, кој и да бара игри на Овие бесплатни компании го имаат несигурен .... и кој сака бесплатни игри воопшто, го има целиот пазар за мобилни телефони и таблети, но однапред знаејќи дека се бесплатни, тие нема да бидат игри со ААА.

     Дека сакате да ја наречете Nintendo затворена компанија затоа што ве принудува да купите комерцијална конзола за да играте комерцијални игри (што правеше отсекогаш) или затоа што не обезбедува код или апликации за отворен пристап .... индустрија (освен компјутерот) го прави тоа? Па, не знам ... точно е дека сите имаме мислења, но не ми се додава како што реков погоре, вие мешате 2 компании и индустрии кои работат сосема поинаку.

     На ист начин давам свое мислење за статијата воопшто, и мислам дека е одлично што Apple TV добива нова содржина како конзола, како и некои најнови изданија на исто ниво со тековните конзоли. Но, од таму за да имате иднина исклучиво како конзола, тоа ќе биде дека не ... и како пример имате конзоли како Nvidia Shield (која е зачувана поради нејзиниот стриминг капацитет) и Ouya ... конзоли што имале многу поголема поддршка од индустријата за видео игри и дека на крајот практично не стигнаа до ништо.

 3.   Оливер dijo

  Силно се согласувам со Чави и Дани.
  Јаболкото е крвав пекол од гомна.

  Овие блогови дефинитивно треба да ја добијат вашата проверка од Apple

  1.    Хуан Колила dijo

   Јас веќе ги презентирав моите аргументи против, ако продолжите да мислите исто, тоа е дека не сте го прочитале, денот кога Nintendo презентира програмски код или барем видео игра слободно достапна за сите, тој ден може да се спореди со Јаболко.

 4.   Вакандел dijo

  Пробокарија ??? Поправете го тоа, ве молам.

 5.   Вакандел dijo

  Кога ставаш пробокарија и пробокар, не знаеш како да ги напишеш, Хуан Колила. И, за текстопис, се чини прилично сериозно. Од друга страна, со 400 € ништо да се направи против Сони. Ако сакаат да влезат на пазарот или многу квалитет, наслови и сервери за да играат он-лајн или повеќе дискретни цени.

  1.    Хуан Колила dijo

   Мое извинување, кога пишувате толку долги написи вообичаено е да се провлече погрешно напишано правопис, а кога многу пати знаете каталонски и шпански го имате на ум тоа сомневање дали нешто е вакво или не, знам дека е напишано „Испровоцирајте“, сепак во овие ситуации понекогаш поминете покрај мене, благодарам за „предупредувањето“

   И јас се согласувам со вас во еден аспект, потребен е повисок квалитет во нивните наслови, но за да биде така, корисниците мора да покажат дека таму има гејмерски пазар, ако никој не користи AppleTV и никој не бара игри, ниту пак Apple ќе инсталираат помоќен хардвер или големите компании за видео игри ќе се фиксираат на овој пазар.

 6.   Arturo dijo

  Многу се забавувам читајќи ги овие работи :), дефинитивно немате идеја за индустријата.

  1.    Хуан Колила dijo

   Јас славам што ве забавува, сонувањето е бесплатно, и ако сум во право или не, само времето ќе покаже, бидејќи Apple е способен да го направи реален, и финансиски и со влијание.

   Ако имате валиден аргумент што може да го сруши мојот удар (дури и ако се земе предвид дека повеќе пати спомнав дека станува збор за мислење), слободно можете да го напишете и ако ја користите вашата „идеја за индустријата“ уште подобро.