Aqara Camera Hub G2H, со сите предности на HomeKit Secure Video

Ја анализираме камерата Aqara Camera Hub G2H, компатибилен со платформата HomeKit Secure Video и, исто така, служи како централен за други додатоци за домашна автоматизација на марката, со многу привлечна цена.

карактеристики

G2H камерата на Акара снима слики во Квалитет 1080p, со агол на гледање 140º и ноќно гледањеНа Има и микрофон и звучник, кој ви овозможува да комуницирате со кој и да е од другата страна, а можеби и најинтересниот детал за корисниците на Apple, тој е целосно компатибилен со HomeKit Secure Video, платформата за видео надзор на Apple, која ви нуди многу напредна карактеристики како откривање лице, паметно известување и снимање iCloud, „бесплатно“ (повеќе за ова подоцна).

Со многу минималистички дизајн и изработена од бела пластика, квалитетот на неговата градба е добар и има прилично мала големина, така што може да се постави речиси насекаде. Неговата магнетна поддршка помага во тоа, така што можете да ја поправите на било која метална површина, и ако не, секогаш можете да ја користите металната плоча што е вклучена во кутијата за да ја поставите на wallид или мебел. Неговото артикулирано стапало овозможува скоро секоја позиција да го води до областа што сакате да ја покриете со својата цел. Има microUSB конекција, а кабелот и адаптерот за напојување се вклучени. Нема батерија, потребно е секогаш да се вклучи, а со замена на кабелот можете да користите подолги кабли доколку е потребно.

Има слот за microSD во основата (треба да ја расклопите ногата за да пристапите до неа), за да ги зачувате видеата физички. Многу поинтересно е можноста за зачувување на видеата во iCloud, како што ќе детализираме подоцна. Интересна е и функцијата Hub (централно), со која можете да додадете други додатоци на Aqara во вашата домашна мрежа за автоматизација.На Го користи протоколот Zigbee за комуникација со компатибилни додатоци, со поголем опсег и поголема брзина на пренос од конвенционалниот Bluetooth. Поврзувањето на камерата со вашата мрежа се врши преку WiFi (само мрежи од 2,4 Mhz).

Тоа не е камера наменета за употреба на отворено, бидејќи нема отпорност на прашина или вода. Го монтирав на отворено, но во област каде што е заштитена од директна сончева светлина и вода, па се надевам дека немам никакви проблеми. Долго време имав друга внатрешна камера на истото место и с everything беше совршено, па се надевам дека со оваа нова камера од Акара нема да имам никакви проблеми.

Поставување на HomeKit Secure Video

Процесот на поставување е направен преку апликацијата Aqara (врска), но во основа е исто како што би следеле доколку ја користевте апликацијата iOS Home: скенирајте код, изберете соба, сменете име и друго. Тоа е многу едноставен процес на конфигурација, иако еднаш додаден во домашната мрежа HomeKit, постојат многу опции за конфигурација што треба да ги знаете за да извлечете максимум од камерата и да го креирате вашиот систем за видео надзор по ваш вкус.

Меѓу сите опции што ни ги нуди HomeKit Secure Video, оние што најмногу се истакнуваат се:

 • Паметни известувања: Receiveе добивате известувања за откривање во зависност од тоа дали се луѓе, животни, возила или пакети, а исто така можете да ги конфигурирате во зависност од времето од денот, или дали сте дома или не.
 • Препознавање на лице: ги користи вашите лица откриени во апликацијата Фотографии, така што не ве известува кога ќе открие одредена личност. Или примајте известувања што ви кажуваат кој открил.
 • Исклучете, пренесете или снимете: можете да ја ставите камерата во различни состојби: целосно деактивирана, само пренос во живо или пренос и снимање. Овие состојби може да се конфигурираат да се менуваат во зависност од тоа дали сте дома или не, и можете да одлучите дали ќе снимите с everything или само кога ќе открие луѓе, на пример. Можете дури и да одлучите дали сакате да снимите звук или не.
 • Области на активност: можете да дефинирате кои зони ќе ја активираат камерата, за да избегнете непотребни известувања.

Сите овие опции ве известуваат кога навистина треба да се направи, избегнувајќи непотребни одвлекување на вниманието или аларми. И сето ова е потполно бесплатно, се додека имате договор за складирање на iCloud:

 • 50GB: ви овозможува да додадете камера
 • 200GB: ви овозможува да додадете до 5 камери
 • 2 ТБ: ви овозможува да додадете неограничен број камери

Сите видеа се чуваат во iCloud и можете да ги гледате 10 дена. Тие видеа може да се преземат на вашиот уред ако сакате да ги задржите подолго. Важен детал: Видеата што ги складирате не се сметаат за зафатен простор во iCloud.

Квалитет на слика и звук

Камерата снима со 1080p квалитет, повеќе од доволно за безбедносна камера. На дневна светлина, сликите се многу добри, а квалитетот на звукот е доволен за да можете да разговарате со лицето од другата страна на камерата. Малиот звучник што го има камерата е изненадувачки, бидејќи звукот што го емитува има прилично пристоен волумен. Како што велам, разговорот е совршено возможен. Камерата има и ноќно гледање, со добар квалитет на слика, без повеќе.

Мислење на уредникот

Apple им нуди на своите корисници на HomeKit можност да создадат фантастичен систем за видео надзор благодарение на HomeKit Secure Video. Со напредни опции што ги наплатуваат другите услуги (и добро наполнети), Apple с that што бара од нас е да ангажираме дополнително складирање на iCloud, а од 0,99 евра месечно (цена од 50 GB дополнително) можеме да уживаме во с that што ни нуди безбедносен систем за нашите дома или бизнис. И Aqara успеа да создаде камера со добар квалитет со многу добра цена што целосно го користи ова, а исто така може да дејствува како центар за други уреди на брендот. Камерата Aqara G2H е со цена од 79,95 кај Apple (линк) и наскоро ќе биде достапен на Амазон Шпанија.

Центар за камера G2H
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
79,99
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Сликата
  Уредник: 80%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Снимање со 1080p и ноќно гледање
 • HomeKit Secure Video интеграција
 • Центар за други додатоци на Акара
 • Артикулиран магнетски држач

Contras

 • Апликацијата Акара не е многу интуитивна

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.