Aqara HUB M1S, централен, ноќно светло и алармен систем во еден додаток

Го анализираме мостот Aqara Hub M1s, додаток со кој Ќе можеме да додадеме повеќе уреди Aqara на нашата мрежа за домашна автоматизација, која исто така делува како ноќно светло и аларм за безбедносниот систем што можеме да го конфигурираме благодарение на него, а сето тоа е компатибилно со Homekit.

Централна галантерија, ноќно светло и аларм

Овој Aqara Hub M1S има главна цел: да биде мост преку кој ќе се додадат до 128 додатоци на Aqara, користејќи го протоколот Zigbee 3.0. Многу од уредите Aqara, како што е камерата G2H што ја разгледавме Оваа статија, поврзете се директно на нашиот контролен панел HomeKit, но има и други кои бараат свој централен, овој M1S, за да може да се поврзе. Тоа е мисијата на овој мост што ја анализираме денес.

Фактот што го користи протоколот Zigbee 3.0 значи дека уредите што можеме да ги поврземе можат да користат батерија или батерии за да работат, без да се грижиме за нивно менување долго време. благодарение на неговата мала потрошувачка. Тој, исто така, решава многу од проблемите на Bluetooth во однос на опсегот, бидејќи може да постави додатоци на поголемо растојание отколку со конвенционалниот Bluetooth.

Има и RGB светло што можеме да го вклучуваме и исклучуваме со автоматизација, со различна боја и интензитет. Светлото е дизајнирано како прстен што го опкружува целиот уред, со проѕирна пластика која служи како дифузер. Тоа не е светлина што ви овозможува да ја осветлите просторијата, туку совршено придружно светло Да се ​​смести во ходник за да може ноќе да поминува низ него без да мора да вклучува други светла или како ноќно светло за соба за најмалите дома. Има и светлосен сензор кој овозможува интензитетот да варира во зависност од амбиенталната светлина.

И не можеме да заборавиме дека има звучник, но дека не можеме да го користиме за слушање музика, но тоа е звучник за алармен систем дека можеме да создадеме користејќи ја оваа основа и другите додатоци на Aqara. Наскоро ќе имаме уште една статија и видео на каналот во кое ќе објасниме како можеме да го создадеме овој алармен систем, без претплати, по наша мерка и за многу помалку пари отколку што можете да замислите.

конфигурација

Конфигурацијата на овој центар е направена како и секој друг производ на HomeKit. Можеме да го направиме тоа директно од апликацијата Home, но Секогаш препорачувам да ја користите домашната апликација на производителот, затоа што секогаш може да има некоја функционалност што Home ја нема, или едноставно има достапно формаре ажурирање, што секогаш ќе треба да го правиме од апликацијата Aqara (линк). Нема премногу мистерија во ова, ги следиме чекорите како што се гледаат на видеото и за една минута сè ќе биде конфигурирано да работи. За да се поврзете, користете ја WiFi мрежата, како и обично, само 2,4 Ghz.

Откако ќе се конфигурира во апликацијата Aqara, ќе се конфигурира во исто време дома, така што нема да мораме да ја извршуваме задачата двапати. Да беше само мост немаше да има врска со овој уред, но како што веќе ви кажавме, тој е светло и аларм, па Имаме функционалности во апликацијата, кои можеме да ги контролираме од апликацијата Aqara или апликацијата Home. Истото што ти го кажав претходно дека за конфигурацијата претпочитам да ја користам мајчината, за контрола на додатоците секогаш користам Home.

Светлината и алармот можеме да ги видиме како единечна кутија или да ги одделиме во поставките на уредот. Контролата на светлината е она што би го очекувале од која било RGB сијалица. Можеме да го регулираме интензитетот, бојата и да ги менуваме од апликацијата или преку Siri. Можеме да го вклучиме во автоматики и средини. Алармот ни овозможува да користиме четири различни ситуации: Дома, Далеку од дома, Ноќ и Исклучено. Ќе навлеземе во деталите за алармот во статија посветена исклучиво на оваа работа.

Мислење на уредникот

Aqara сакаше неговиот HUB M1S да не биде едноставен мост, и тој го обдари со две прилично практични функционалности. Едноставно, но ефективно придружно светло и контролна единица за вашиот сопствен алармен систем што можете да го креирате со други додатоци Aqara. Со добра поврзаност, брз одговор и прилично дискретен дизајн, овој Aqara Hub M1S е совршен додаток за љубителите на домашната автоматизација, бидејќи ги отвора вратите за десетици уреди Aqara кои имаат многу пристапни цени. Централната цена на Амазон е 48 евра (линк)

Hub M1S
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
49
 • 80%

 • Hub M1S
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Дискретен дизајн
 • Светло, централно и аларм
 • Компатибилен HomeKit
 • Зигби 3.0

Contras

 • Само Wi-Fi од 2,4 GHz

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.