Asus и LG се потсмеваат на паметната батерија

unboxing-iphone6-smart-батерија-случај

Пристигнувањето на „Епл“ во светот на електричното напојување создаде многу полемики, сепак, ниту повеќе ниту помалку од секој пат кога „Епл“ ќе лансира производ. Како водечка компанија во светот во потрошувачката електроника, на секое нејзино ново издание се гледа со лупа. Таканаречената паметна батерија е предмет на пофалби и потсмевања, особено задевањето ако го земеме предвид неговиот „iousубопитен“ дизајн со грбавец. Батеријата нуди значително подобра автономија за уредите iPhone 6 и iPhone 6s и непречено се интегрира во iOS за да се прикажат нивоата на батеријата. Последните кои се приклучија на критиките беа LG и Asus, тие не се први ниту ќе бидат единствените компании кои имаат намера да спроведуваат рекламни кампањи искористувајќи го лансирањето или она што го сметаат за грешка од Apple.

Тим Кук пред неколку дена навести дека овој случај не е наменет да биде дополнување на iPhone, туку додаток за зголемување на автономијата на нашиот уред во исклучителни ситуации, што корисниците го добиле поинаку. Сепак, реалноста е дека лансирањето на случајот е еден вид потврда дека во многу случаи траењето на батеријата е навистина недоволно. Ова се двете рекламни кампањи на Asus и LG кои создаваат толку полемики, обете на Твитер:

Несомнено и двајцата се повикуваат на „грпка“ претставена од новата надворешна батерија на „Епл“, како и на наводната подобра траење на батеријата што ја имаат овие дотични уреди, ASUS Zenfone Max и LG V10. Се очекуваше дека многу компании на кои им е потребно преостанато внимание ќе скокнат во овој вид на неморално рекламирање, добро е време да се привлече внимание користејќи го уредот за упатување како метод за регрутирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анти работни места dijo

  Како водечка светска компанија во светот на потрошувачката електроника, на секое нејзино ново издание се гледа со лупа.

  Денес ако сте се разбудиле со повеќе НЕВЕЛИВОСЕН ХУМУР од кога било, Мигел.

  Едно е iPhone да се продава како топла торта, но од тоа да се биде Apple лидер во светот, како што велат, ако потрошевте околу 1000 градови.

  Во врска со предметот:

  Исмевувањето меѓу брендовите е нешто старо колку и смешно. Apple, пред многумина, ги исмејуваше Intel и AMD, иронично, сега се нејзините најдобри снабдувачи. Но, за вашите сомнежи, дозволете ми да го проверам мојот Macbook PRO и ... Да, тој има Intel процесор, како и Intel iris 6100.

  Јас инсистирам, ова треба да се земе со хумор.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Добра вечер «Анти работни места»: /

   Поздрав и благодарам што ги коментиравте сите мои новости, иако се чини дека не ве читам секогаш. Се најдобро.

   П.С .: Водечка компанија е таа што продава најмногу, онаа што не продава, исчезнува и банкротира (пример Нокиа беше лидер, сега не постои). Затоа, да, Apple е водечка компанија, како највредна во светот (што не ја велам, велат експертите за економија), иако може да тежи многу од вас.

   Поздрав и благодарност за читање пријател!

   1.    Анти работни места dijo

    Да, Мигел, но вие го ставате како бренд за широка потрошувачка. Потсетувам дека електрониката за широка потрошувачка не е само паметни телефони, работна површина и лаптопи, како и ТАБЕЛТИ.

    Можам да споменам телевизии (каде лидерот LG), камери (Nikon и Go Pro), домашни кина (Bose), домашни конзоли (Sony), па дури и апарати за домаќинство (не се согласувам дека сега се „паметни“).

    Едно е да доминирате во една ниша и да имате присуство во други (NVIDIA го јаде пазарот за мобилни игри). Но, од таму, да спиеме СЕ ШТО ПРЕТСТАВУВААТ ЕЛЕКТРОНИКА ЗА ПОТРОШУВАЧИ, е далеку.

    За рангирањето, не верувајте во сè. LV се покажа како најдобра луксузна марка, и покрај тоа што сум потрошувач, не се согласувам. Хермес има подобри крзна, Картие подобар накит и Патек подобро правење часовници.

 2.   Federico dijo

  Може ли да ми го објасниш овој дел?

  […] Се очекуваше дека многу компании на кои им треба преостанато внимание ќе започнат со овој вид неморално рекламирање […]

  Не гледам апсолутно НИШТО неморално.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Добра вечер Федерико. Моралот е субјективен елемент, за да го продадете вашиот производ треба да го дискредитирате, напротив, тоа значи дека вашиот производ не е доволно добар сам по себе за да се продаде.

 3.   Алфонсо Р. dijo

  И тие се во право да се ослободат од ова. Прво, поради неговиот изглед, што е тотално и апсолутно смешно (и прашањето за патенти што сте го покренале на други објави како изговор, дизајнот е ужасен, период) не вреди. И второ по неговата преголема цена.

  Тогаш вашиот „придонес“ во кој велите ... «совршено се интегрира со iOS за да ги покаже нивоата на батеријата». Да видиме, што мислиш? Дека со случаите што постојат на пазарот (за половина цена) iPhone не ги покажува правилно нивоата на батеријата? Ова не е ништо повеќе од случај со вградена батерија, барем за што знам. Тоа е, се додава на автономијата на iPhone автономијата на таа дополнителна батерија; ТОЧНО ИСТ како и со останатите корици кои чинат половина од цената и кои се на пазарот (со обиколка на Амазон можете да го видите сето ова).

  За мене, овој случај веќе не е ужасен, што е, тоа е дека ми се чини директно измама (како што се случува со секоја од дополнителните додатоци што Apple се обидува да ги оптовари (мислам на кабли и опфаќа) Апсолутно високи цени кај производите што може да ги најдете за помалку од половина од цената со квалитети кои во многу случаи ги надминуваат производите што брендот ги официјализира и за кои наплатува, како што велам, тотално преголема цена.

  Конечно, и како што вели другарот Федерико, ова „се очекуваше дека многу компании на кои им е потребно преостанато внимание ќе започнат со ваков вид неморално рекламирање“ ми се чини апсурдно. Потсетувам дека неодамна г-дин Кук рече ... „компјутерите се бескорисни, а Microsoft Surface за заблуди“. Што се случува на Apple, исто така, да му треба остаток од внимание? Сите тие го прават истото и во овој случај натпреварот погоре има секоја причина да се потсмева на ова.

  Сето ова ви го кажува една личност која имала iPhone 4, 5, iPad 3 и сега ги има iPhone 6 и iPad Mini 4. Го појаснувам во случај некој да помисли дека сум еден вид талибанци против Apple. Она што Епл го прави добро, го прави многу добро и јас го велам тоа; она што тој го прави погрешно, тоа го прави многу погрешно и, секако, го велам и тоа.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Добра ноќ.

   Мојот „придонес“ значи дека во центарот за известување гледаме индикатор кој покажува колку батерија има оставено Smart Power Case, тоа не е мој придонес, тоа е реалност и дека остатокот од случаите не го прават освен еден од Мофи . Мислам дека не си го разбрал целосно. Поздрав и благодарност за читањето.

 4.   Ентони dijo

  купете мобилен од овој калибар и оваа технологија, и оставете ја батеријата да издише ... и најсмешно е што овој проблем го носи iphone со години, и со причина Samsung им се смее на корисниците со полначот во рака!
  јаболкото мора да стори нешто со батеријата сега, проклето!

 5.   Chris dijo

  Тие мора да препознаат дека автономијата на iPhone не е најдобра.