GeForce NOW ги носи најдобрите игри за компјутер на вашиот iPad, iPhone и Mac

Ја тестиравме услугата за облак игри NVIDIA GeForce NOW, со која ќе можете да играте компјутерски игри на вашиот Mac, iPhone или iPad со единствениот услов да имате добра интернет конекција.

GeForce NOW, вашите игри во облакот

Платформите за игри во облак го менуваат пазарот на видео игри. Може да уживате во најдобрите игри за компјутер или видео конзола без потреба од вложување многу пари во хардвер кој за кратко време ќе застари Тоа е идеја која убедува се повеќе луѓе, на која мора да се додаде огромната предност да се игра каде било или на кој било уред. Дали замисливте дека можете да играте на вашиот Mac? Или уживајте во омилената игра за компјутер на вашиот iPhone додека уживате во вашиот одмор? Ова сега е можно благодарение на овие услуги.

NVIDIA's GeForce NOW се разликува од другите платформи на неколку начини што го остава, според мое мислење, далеку пред своите ривали. Првиот од нив е дека е единствениот што ви овозможува да играте со истиот квалитет како што би играле на компјутер за игри на највисоко ниво. со ray tracing и NVIDIA DLSS во тие поддржани игри, како да имаш компјутер со GeForce RTX графичка картичка. Втората е дека нема да мора да плаќате двапати за иста игра, бидејќи нивната платформа се поврзува со главните продавници за видео игри, како што се Steam, EPIC Games и Ubisoft. Во моментов има повеќе од 1300 референци, многу од нив се бесплатни, а нови игри се вклучени секој месец (овој месец февруари додава 30 нови игри во својот каталог).

 

Платформата има три типа на претплата, вклучително и бесплатна која е совршена за да ја испробате и да добиете идеја за тоа како функционира. Приоритетната претплата веќе ви дава пристап до игри со квалитет 1080p 60fps и скапоцен камен во круната, претплатата RTX 3080 ви го нуди целиот огромен потенцијал на истоимената графичка картичка да уживате во игрите со максимален квалитет. Што ти треба? Па, покрај вашиот уред (Mac, iPhone, iPad) ви треба добра интернет конекција, со мала латентност (<80ms иако се препорачува <40ms) и далечински управувач или тастатура и глушец.

Апликација или веб-апликација, не е важно

Како ќе пристапиме до платформата ќе зависи од нашиот уред. За Mac компјутерите имаме сопствена апликација дека можеме да преземеме црвено на веб-страницата GeForce NOW (линк). Доколку сакаме да го користиме на iPhone или iPad, ограничувањата на Apple во моментов не дозволуваат да има своја апликација, но нема проблем бидејќи можеме да го инсталираме како да е веб апликација и нема да ја забележиме разликата. Самата официјална веб-страница ни кажува како да го направиме тоа во овој линк.

Прелистувањето низ апликацијата или веб-апликацијата е идентично, се прилагодува на екранот на уредот што го користите и ви дава пристап до целиот широк каталог на игри вклучени во услугата. Прво, ќе можете да ги видите игрите што веќе сте ги поврзале со вашата сметка, „Моја библиотека“, но исто така можете да пристапите до широк спектар на бесплатни игри, како што се Fortnite и Apex. Дали сакате да играте Fortnite на вашиот iPad или iPhone? Па, во моментов сè уште е во бета верзија, но наскоро ќе биде достапен за сите на GeForce СЕГА.

За да додадете игри во вашата библиотека, мора да ги купите во една од онлајн продавниците што се вклучени: Stream, EPIC Games, Ubisoft, GOG итн. Сите игри што веќе сте ги купиле во овие дигитални продавници може да се играат на GeForce СЕГА, нема да мора повторно да плаќате за нив, нешто што ја издвојува оваа платформа за облак игри од останатите.

Во случајот со iPhone или iPad, нема апликација што може да се преземе од App Store. Ограничувањата на Apple, во моментов, не дозволуваат ваков тип на апликации, а додека Купертино не сака сериозно да се обложува на стриминг игри на своите уреди, ќе мора да се задоволиме со користење на веб-апликации. Ниту пак е голем проблем, бидејќи процесот на креирање на веб-апликацијата е едноставен и мора да се направи првиот пат, тогаш веќе нема да забележите дека не е вистинска апликација. Навигацијата и опциите се исти, а вие уживате во истото, што на крајот е она што навистина е важно.

Играње со GeForce СЕГА

Да можете да уживате во најдобрите PC игри на вашиот Mac насекаде е реалност, а искуството не може да биде подобро. Мојот 5K iMac од 2017 година е совршен за играње Cyberpunk 2077, кој знаеше? и сето тоа без да заземам простор на мојот хард диск, без фановите да полудат и со сензационални перформанси користејќи ја претплатата RTX 3080 на 1440p. И тоа е дека кога играте преку интернет диференцијалниот елемент е типот на конекцијата што ја имате, вашиот хардвер не е малку важен. Во случајот со iMac имам етернет конекција со 300MB брзина на преземање и доцнење од околу 20ms.

Еден од сомнежите што ги имав кога почнав да го тестирам GeForce NOW беа неговите перформанси кога го користите во преносливост. Користев Stadia некое време, вклучително и Xbox Cloud Gaming во бета верзија, и искуството беше далеку од задоволително кога не играв на мојот десктоп. Па, вистината е дека Xbox дури и не игра на мојот iMac ме убеди. Тестовите на MacBook Pro беа повеќе од задоволителни, иако за да постигнам највисок квалитет морав да се ограничам на играње во области со добра покриеност со WiFi дома. Истото на iPad и iPhone. Меѓутоа, во други области каде што сигналот не е толку силен, понекогаш добивав пораки дека нема да можам да го користам најдобриот можен квалитет, нешто што не го расипуваше ниту гејмерското искуство. GeForce NOW користи техники за зголемување на резолуцијата кои всушност постигнуваат многу добри резултати и ви дозволуваат да играте во многу добри услови.

Екранот на самиот уред е одлучувачки фактор во зависност од играта во која сакате да уживате. Вистинска радост е да можете да го испробате Cyberpunk на iPhone, но очигледно не се препорачува навистина да уживате во сето она што играта нуди. Но, едноставниот факт да можам да го репродуцирам подалеку од вашиот главен компјутер веќе ми изгледа неверојатно. Други игри како Fortnite може да се уживаат многу добро на екран како што е iPhone 13 Pro Max. Да навистина, за да уживате во игрите, повеќе од препорачливо е да користите контролни контроли, што не е проблем благодарение на компатибилноста на нашите уреди со контролите на PS4, PS5 и Xbox. Други контролери како Razer Kishi за iPhone или тастатура и глушец за вашиот Mac се исто така одлични опции.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.