Google Translate е ажуриран за да биде попрецизен

Гугл преведувач

Ако редовно користите Google Translate, сигурно сте го забележале тоа понекогаш квалитетот на преводот остава многу да се посакува, особено ако преводот се прави од колоквијално напишан текст. Всушност, на Интернет обично не наоѓаме многу веб-страници што пишуваат правилно и кога ги пренесуваме преку преведувачот, понекогаш е скоро невозможно да се разбере значењето. Google е свесен за овој проблем што влијае на квалитетот на преводите и работи на обид да го реши проблемот, оптимизирање на апликацијата и веб-услугата, така што тие ќе работат поправилно.

Гугл тврди дека штотуку воведе нова технологија што овозможува автоматски преводи наречени Neural. Овој нов автоматски систем го зема предвид контекстот при преведувањето, наместо да се заснова на буквално преведување на одделни зборови како што правеше досега. Логично, овој нов начин на извршување преводи позитивно влијае на ефикасноста на преводите, намалувајќи го бројот на диспаритети и недоследности кога ги користиме.

Како што објавија од самата компанија, Google Translate сега е 30% поточен и во апликациите за iOS и Android и преку веб-услугата. Овој нов систем наречен Неврал во моментов е достапен само на девет јазици, вклучувајќи шпански, англиски, француски, германски, кинески, португалски, корејски, јапонски и турски, но според компанијата, тој на крајот сака да ја понуди оваа услуга на 103 јазици Моментално поддржана од апликацијата. Google Translator е достапен за бесплатно преземање преку App Store, како и сите апликации што гигантот за пребарување на Интернет ни ги нуди во рамките на екосистемот iOS.

Google Translate (врска со AppStore)
Google Translateслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.