Hohem iSteady X, евтин, компактен и многу практичен гимбал

Го тестиравме iSteady X гимбалот на hohem, компактен стабилизатор со многу атрактивна цена и со функции што ќе им дадат на вашите видеа професионален шмек без да имате повеќе од вашиот iPhone во вашите раце.

Суштински додаток за вашите мобилни видеа

Камерите на паметните телефони драстично се подобрија во последниве години, со подобри видеа и фотографии во неповолни ситуации, а исто така многу се подобрија и во стабилизацијата, но гимбалот секогаш ќе ги подобрува вашите видеа, не само со тоа што нуди стабилизација. поголема, со помазни движења, туку исто така Ни нудат други функции како пристап до копчињата за контрола на видео и фотографии од самиот џимбал и многу „про“ ефекти. благодарение на апликациите за паметни телефони.

Сето ова е можно со овој мал стабилизатор Hohem, со многу компактна големина и исто така многу лесен, што ќе ни овозможи да го носиме секаде благодарение на малата торбичка вклучена во кутијата. Вклучува и кабел за полнење, ремен за зглоб кој ќе спречи да ни падне од раце и основа за статив што можеме да ја поставиме на долниот конец, така што освен како тимпани може да делува и како целосно стабилна потпора.

Оваа компактна големина е постигната благодарение на малата шарка на раката каде што е поставен iPhone, која ќе треба да ја расклопиме пред да го поставиме телефонот и да ја поправиме со тркало што ќе треба да го затегнеме. Мала непријатност која е повеќе од компензирана со фактот дека е многу покомпактен За транспорт. Неговата леснотија се постигнува благодарение на пластичната конструкција, која создава чувство на „помал квалитет“ од другите поскапи гимбали, што е исто така логично со оглед на нејзината цена. Сепак, пластиката не ја прави лоша конструкцијата, таа е само нешто „визуелно“. Има вградена батерија со автономија до 8 часа и се полни преку USB-C.

Лесен за користење

Првото нешто што треба да направиме е да го поставиме iPhone на стегачот iSteady X. Тоа е конвенционална клешта, како онаа на секој селфи стап или стабилизатор, добро го фаќа телефонот, дури и огромниот iPhone 13 Pro Max со кој јас го направија овој преглед. Мораме да внимаваме да го поставиме iPhone добро избалансиран, инаку гимбалот нема добро да се калибрира и нема да работи правилно. Не мора да бидете прецизни, само малку внимавајте да го поставите во центарот. Дополнително, додека ја ставате налепницата на стегачот, камерата мора да се наоѓа лево.

Сега можеме да го вклучиме гимбалот, кој ќе емитува звук, ќе вклучи некои LED диоди и ќе го постави iPhone во хоризонтална положба. Сега е време да се поврзете го iSteady X со Bluetooth на нашиот iPhone и исто така отворете ја апликацијата Hohem Pro (линк) за да го извлечете максимумот од овој стабилизатор. Достапно е и за уреди со Android. Оваа апликација е замена за апликацијата iOS Camera, а со неа можеме да ги користиме физичките контроли на Gimbal за да го измениме Зумирањето, фокусирањето, примената ефекти ...

Физичките контроли на Гимбал вклучуваат џојстик за движење на iPhone, копчиња за снимање фотографии или видеа, промена на камерата, промена на зумирање и фокус, промена на положбата на iPhone од хоризонтална во вертикална, итн. Подобро погледнете го видеото за да видите како функционира секое копче. Во неколку копчиња се постигнуваат многу функции благодарение на тоа што можеме да притиснеме еднаш, двапати итн. Контролите се многу достапни и лесни за учење.

Специјални ефекти

Покрај сите овие контроли и стабилизацијата што ни ја нуди гимбалот, имаме добар грст дополнителни функции кои успеваат да ги искористат хармоничните и мазни движења на гимбалот за да добијте навистина љубопитни ефекти со кои вашите видеа ќе го подигнат своето ниво. Панорами, Dolly Zoom, Time Lapses, врти ... во видеото ви прикажувам неколку примери за тоа што може да се направи со iSteady X и апликацијата iPhone. Овие ефекти, додадени на стабилизација, контроли за зумирање, филтри итн., кои лесно можеме да ги изведеме со една рака, резултираат со видеа што ќе ги импресионираат вашите пријатели.

 

Мислење на уредникот

Гимбалот на iSteady X на Хохем добијте ги напредните карактеристики на другите многу поскапи стабилизатори во уред кој е полесен, многу компактен и многу лесен за употреба, сето тоа по многу ниска цена благодарение на пластичната конструкција. Функциите за стабилизација, ефектите и филтрите, како и неговата мобилна апликација се навистина добри и го прават многу интересна копија за оние кои сакаат да ги подобрат своите видеа без да трошат многу пари на други поскапи уреди со многу слични функции. Го имате на располагање на Амазон за 75 € (линк).

iSteadyX
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
75
 • 80%

 • iSteadyX
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Издржливост
  Уредник: 80%
 • Завршува
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Компактна големина и лесна тежина
 • Контроли на рачката
 • Комплетна и едноставна мобилна апликација
 • Вклучува отстранлив статив

Contras

 • Пластична конструкција

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.