IOS 14.8.1 сега е достапен за корисници кои не го ажурирале на iOS 15

Еден ден потоа издание на iOS 15.1 и iPadOS 15.1, момците од Купертино објавија ново ажурирање на iOS 14, поточно верзија 14.8.1, верзија наменет за сите оние корисници кои не планираат да се ажурираат на iOS 15. Ова ново ажурирање на iOS 14 доаѓа а месец и половина по објавувањето на iOS 14.8.

Со лансирањето на macOS Monterey, Apple го направи истиот потег, објавување на macOS 11.6.1 истиот ден кога ја објави финалната верзија на macOS 12 Монтереј за сите корисници кои не планираат да се ажурираат на оваа нова верзија на macOS, дури и ако опремата е компатибилна.

iOS 14.8.1

iOS 14.8.1 никогаш не стигнал до бета фаза, а како што можеме да прочитаме во деталите за ажурирањето, вклучува важни безбедносни ажурирања и на сите корисници на iOS 14 им се препорачува да се ажурираат што е можно поскоро.

iOS 14.8.1 ги поправа грешките поврзани со аудио, ColorSync, Континуитетна камера, CoreGraphics, двигатели на графичкиот процесор, IOMobileFrameBuffer, Kernel, Sidecar, статусна лента, гласовна контрола и WebKit.

Ако сè уште сте со iOS 14, во која било од неговите верзии, за ажурирање на ова ново ажурирање мора да го извршите вообичаениот процес, одете на Поставки - Општо - Ажурирање на софтверот.

Не е задолжително ажурирање на iOS 15

Apple објави претходно оваа година дека планира да им овозможи на корисниците опција за надградете на iOS 15 или останете на iOS 14 и продолжи да добивате важни безбедносни ажурирања, но без некоја нова функционалност.

iOS сега нуди избор помеѓу две верзии за ажурирање софтвер во апликацијата Settings. Можете да ја ажурирате најновата верзија на iOS 15 веднаш штом ќе биде објавена за најновите функции и најсеопфатниот сет на безбедносни ажурирања.

Или останете на iOS 14 и продолжете да добивате важни безбедносни ажурирања додека не сте подготвени да ја надградите на следната голема верзија.

Дали сте ажурирани на iOS 15? Или планирате да останете на iOS 14?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.