IPhone ја зголемува својата продажба на глобално ниво, крадејќи удел од Android

Продажба на iPhone 7 Додуша, информациите се малку контрадикторни. Пред околу 24 часа вие разговаравме од финансискиот извештај на Фокскон, објавувајќи го својот прв негативен раст во последните неколку години, што, во теорија, значеше дека продажбата на iPhone воопшто не изгледа добро Денес, сепак, мора да зборуваме за многу различни податоци што гарантираат дека Удел на пазарот на iOS, со iPhone до главата, се зголемува на глобално ниво, со само неколку исклучоци.

Информации, објавено од Кантар, гарантира дека уделот на пазарот на iOS во САД порасна за 6.4% во однос на претходната година, но сето ова зголемување се случи во трите месеци кои завршија во ноември 2016 година. Оние 6.4% постигнати во земјата каде што имаат седиште оние од Купертино не е ништо во споредба со постигнатото во други земји како на пр. Велика Британија или ако земеме предвид дека уделот на пазарот на iPhone се зголеми на 8 од 10 најважни пазари (сметајќи го EU5) на планетата.

Продажбата на iPhone не се чини премногу лоша

Удел на пазарот на iPhone Од топ 10 земји / пазари во светот, iPhone изгуби само во Германија (-3.2%) и во Кина (сите 5.4%). Од друга страна, го зголеми уделот на пазарот во Велика Британија (9.1%), Франција (6.5%), Италија (3.9%), САД (6.4%), Австралија (5.9%), Јапонија (3.3%), глобална од 5-те најважни земји во Европа (EU5, 2.8%), па дури и во Шпанија (2.2%), земја која отсекогаш изгледала територија на Android.

iPhone 7, iPhone 7 Plus и iPhone 6s беа првите три најпопуларни паметни телефони во САД на почетокот на сезоната на празници, постигнувајќи комбинирана стапка од 31.3%. Самсунг Галакси С7 и С7 Еџ се рангирани на четвртото и петтото место во продажбата во Соединетите Држави, со Самсунг освоени 28.9% од продажбата на паметни телефони.

Според овие податоци, станува збор за најголем пораст во повеќе од две години, постигнувајќи го најголемиот удел на пазарот од јануари 2015 година. Наспроти она што го сугерираше неодамнешниот извештај на Фокскон, iPhone 7, iPhone 7 Plus и iPhone 6s, три од последните 4 уреди објавени од Apple со дозволи за iPhone SE, постигнаа 31.3% од продажбата во САД, надминувајќи го Самсунг, технолошки гигант кој има десетици или стотици различни терминали на пазарот.

Друга важна точка е дека, во повеќето случаи, доаѓа до зголемување на продажбата на телефонот со јаболка придружено со намалување или многу мало зголемување на продажбата на уреди со Android, што сугерира дека iOS привлекува корисници на Андроид на начин каков што не привлекува веќе околу две години. Според изгледот, продажбата на паметни телефони на Apple не е толку лоша како што многумина би сакале, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Fabio dijo

    Ве молам, „Воскресна ...“ со „H“ што го оштетува видот ...